Search

Історія створення та діяльності кафедри дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації НУОЗ України імені П.Л.Шупика

У вересні 1966р. на базі кафедри психіатрії Київського державного інституту удосконалення лікарів імені П.Л. Шупика вперше в Україні було відкрито курси підготовки лікарів з дитячої психоневрології. Першими викладачами були Зінченко С.М., Саган О.М., Кузнєцов В.М. 

Під керівництвом д.м.н, професора Коваленко Поліни Іванівни, яка у 1961-1970рр.працювала на посаді першого заступника Міністра охорони здоров’я УРСР; у 1969 році було відкрито першу в Україні кафедру дитячої психоневрології на базі Київського державного інституту удосконалення лікарів, яку вона очолювала до 1975 року. З цього часу безперервно проводились цикли з підготовки дитячих неврологів та психіатрів з різних республік СРСР. 

З 1975 року завідувачем кафедри дитячої психоневрології стала д.м.н., професор Булахова Людмила Олексіївна, яка відома впровадженням в медичну практику України обстеження новонароджених на фенілкетонурію та їх лікування. Під її керівництвом були підготовлені та успішно захищені кандидатські дисертації провідними викладачами кафедри: Мартинюк В.Ю., Коноплянко Т.В.

 

д.м.н., професор Булахова Людмила Олексіївна 

Засновником педагогічної та практичної школи дитячої неврології в Україні є доцент Саган О. М.

 

доцент Саган О. М. 

В 1992 році кафедра дитячої психоневрології була розділена на кафедру дитячої психіатрії  та курс з дитячої неврології в складі кафедри неврології №2, яку очолював д.м.н., професор, Лауреат Державної премії України, академік АНШВ України Анатолій Юхимович Руденко. Завідувала підрозділом дитячої неврології кафедри неврології №2 з 1992 по 2003рр. к.м.н.,  доцент Коноплянко Тамара Віталіївна.

Для підготовки лікарів: дитячих неврологів, дитячих психіатрів, педіатрів, лікарів загальної практики-сімейної медицини невропатологів, медичних психологів, які працюють у закладах різного відомчого підпорядкування для дітей з обмеженими можливостями здоров’я МОЗ, МОН, Мінпраці України у 2003 році створено кафедру дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації (наказ ректора КМАПО іменіП.Л.Шупика від 24.11.2003р. №2210). Створення кафедри запропоновано п.7.2 рішення Апаратної наради МОЗ України від 11 липня 2003р.

Основними завданням кафедри є підготовка дитячих неврологів та удосконалення знань і вмінь лікарів: дитячих неврологів, психіатрів; педіатрів, загальної практики-сімейної медицини та невропатологів, медичних психологів з питань дитячої неврології на післядипломному навчанні у системі безперервного професійного розвитку фахівців.

Основні напрямки роботи кафедри: удосконалення діагностики та лікування хвороб нервової системи у дітей, основні з них: ДЦП, епілепсія, неврологія раннього дитячого віку, наслідки нейроінфекції, нейрогенетика, міждисциплінарні тематики з нейрохірургії та психіатрії у дітей, розвиток аспектів соціальної педіатрії, реабілітації та інших медико-організаційних технологій, що сприятимуть удосконаленню допомоги дітям з обмеженими можливостями здоров’я.   

Протягом 2003-2013 рр., 2016-2021р. кафедру очолював доцент, к.м.н., директор Українського медичного центру реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України, головний дитячий невролог МОЗ України, заслужений лікар України Мартинюк Володимир Юрійович. В групі провідних фахівців у галузі дитячої неврології за розробку сучасної системи реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи у дітей був удостоєний Державної премії України у галузі науки і техніки. Завдяки йому був започаткований напрямок Україно-Баварського співробітництва з питань соціальної педіатрії, дитячої неврології, реабілітації дітей з обмеженими можливостями здоров’я, а також проведено низка Україно-Баварських симпозіумів та Конгресів. Під головуванням В. Ю. Мартинюка у 2009 році в Києві був проведений Міжнародний конгрес дитячих неврологів ICNA, де прийняли участь дитячі неврологи з 44 країн світу.

 

к.м.н., доцент Мартинюк В. Ю.

З 2013 до 2016 року завідувачем кафедри призначена заслужений лікар України, доктор медичних наук, доцента  Моісеєнко Раїсу Олександрівну, якій у 2015 році присвоєно вчене звання професора. Основний напрямок науково-практичної діяльності, кандидатської і докторської дисертації здійснювався у галузі соціальної медицини, зокрема, соціальної педіатрії. З 1995 року, працюючі у МОЗ України від посади провідного спеціаліста до першого заступника Міністра, координувала та розвивала напрямок охорони здоров’я матері і дитини, соціальної педіатрії.

д.м.н., професор Моісеєнко Раїса Олександрівна

З жовтня 2021 року кафедру очолює к.м.н. Назар Оксана Василівна.

На сьогоднішній день співробітниками кафедри є:

  • завідувач кафедри, к.м.н. Назар Оксана Василівна;
  • Заслужений лікар України, к.м.н., доцент Мартинюк Володимир Юрійович; 
  • Заслужений лікар України, д.м.н., професор Моісеєнко Раїса Олександрівна; к.м.н., доцент Панасюк Людмила Опанасівна;
  • Заслужений лікар України, к.м.н., доцент Невірковець Анатолій Антонович; доцент Свистільник Вікторія Олександрівна;
  • старший лаборант Лисенко Галина Кошкінбаєвна;
  • старший лаборант Козачук Ярослав Олександрович. 

Кафедра дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації є єдиною кафедрою в Україні, яка займається підготовкою фахівців з дитячої неврології та дитячої реабілітації.