Збільшення навантаження та одночасне зменшення фінасування на лікарні під час Covid-19 є не лише українською тенденцією. Подібні процеси відбуваються в інших країнах Європи. Співпраця волонтерських груп, благодійних організацій і взагалі небайдужих громадян з закладами сфери охорони здоров’я може стати шляхом виходу з цієї ситуації.

Наприклад, лікарні по всій Польщі повідомляють, що у закладах бракує персоналу та ліжок для пацієнтів. Протягом буквально кількох днів частина медичних сестер і лікарів університетської лікарні реалізували своє право на домашній догляд за дітьми у зв'язку із закриттям шкіл і переведенням навчання в «домашній», онлайн формат. В одній з лікарень середнього розміру у Польщі, наприклад, 100 медсестер та 60 лікарів не вийшли на роботу одночасно. Керівництво лікарні звернулося до студентів-медиків та лікарів-інтернів за добровільною допомогою в цей непростий час. Громадська активність поляків виявилася високою. Згідно з дослідженням Orange Polska, майже 60 % поляків взяли участь у благодійних акціях та наданні допомоги тим, хто її потребує. У медичних закладах завдання волонтерів включали супровід пацієнтів: розмови, годування, догляд, а іноді просто тримання за руку. Також представники медичних закладів закликають волонтерів співпрацювати з закладами, організовувати збори засобів індивідуального захисту, проводити акції з залучення благодійного фінансування для придбання медичного обладнання і т.п. Одночасно, впроваджується система навчання для медичних волонтерів і лідерів громадських організацій.

В Україні об’єднання громадян також працюють у цьому напрямку. Зокрема, Асоціація паліативної та хоспісної допомоги надає таку допомогу завдяки гранту «Кращі соціальні та психологічні послуги тяжкохворим дітям у лікарні «ОХМАТДИТ», Київ». Цей грант реалізовується за фінансової підтримки Благодійної організації «Благодійний фонд «Карітас Київ», який, у свою чергу, впроваджує програму «Створення багатофункціональних соціальних центрів з питань подолання кризи та самодопомоги для осіб та громад, які постраждали внаслідок конфлікту», у партнерстві з міжнародним благодійним фондом «Карітас України», Фондом «Карітас Німеччини» та урядом Німеччини.

Проектом передбачається надання допомоги для лікарні «ОХМАТДИТ», а саме обладнання для роботи соціально-психологічної служби (столик для пісочної терапії, іграшки, розвиваючі книжки тощо).

Згідно з відгуками батьків дітей, це обладнання дало більше можливостей для розвитку дітей. Під час спільної діяльності у форматі піскотерапії, ігротерапії стосунки з дітьми стають більш близькими та відвертими. Це обладнання та іграшки будуть використовуватися у Центрі медико-психологічної та соціально-реабілітацйної допомоги, як мінімум 3 роки і завдяки йому загалом понад 1000 дітей отримають кращі медико-психологічні та соціально-психологічні послуги.

Тому у цьому випадку співпраця з лікарнею та громадською організацією виявилася суспільно-корисною. Сподіваємося, інші медичні заклади в Україні також зможуть створити подібні партнерства, а заклади вищої освіти впроваджуватимуть відповідні програми підготовки фахівців.

Олександр Вольф, провідний фахівець відділу міжнародного співробітництва НМАПО імені П.Л. Шупика, асистент кафедри паліативної та хоспісної допомоги, голова правління БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги»

Корисність матеріалу: 72.5% - 2 Голосів
Доступність матеріалу: 74.5% - 2 Голосів