11 лютого 2022 року в УНІАН відбулася прес-конференція, присвячена Міжнародному дню сексуального й репродуктивного здоров’я.

Проводили прес-конференцію Олександр Юзько, президент Української асоціації репродуктивної медицини, докторка медичних наук, Галина Стрелко, головна лікарка столичного «Центру репродуктивної медицини IVMED (Айвімед)», та професорка, завідувачка кафедрою акушерства, гінекології та медицини плода НУОЗ України імені П.Л. Шупика, заслужена лікарка України Світлана Жук.

Як зазначено, питання фертильного здоров’я українців викликає дедалі більше занепокоєння. На жаль, сучасні тенденції такі, що молоді українці не планують мати більше однієї дитини і свідомо відкладають батьківство на невизначений термін. Усвідомлене рішення може прийти до такої пари або ж до самотньої людини у віці під сорок, коли репродуктивна функція організму вже не є настільки гнучкою, і саме тоді виникають питання: «Чи ще є час?», «Які є варіанти?», «Які технології можуть допомогти?».

Середній вік, коли жінка вперше стає матір'ю, згідно європейської статистики, зростає з кожним роком, і в 2018 році він склав 29,3 роки. В Україні цей вік -  25,4 років, але тенденція відтермінування вагітності зберігається й у нас.

За статистикою, ризик народження дитини з синдромом Дауна в віці жінки 30 років складає 1 на 686 випадків. А от в віці 40 років вже 1 на 53 (зростає більше, ніж у 10 разів). Відсоток невиношування в віці 20−24 років складає 8,9%, а в віці 45 років і старше зростає більш ніж в 9 разів і сягає 74,7%

У зв’язку з цим,  є нагальна необхідність у розвитку нового медичного напрямку – медицини фертильності, яка має стати шляхом до репродуктивного прогресу в нашій країні.

Можливості медицини фертильності багатогранні: підготовка до планованої вагітності, відновлення функції фертильності, тобто здатності до зачаття у жінок та чоловіків; генетична діагностика майбутніх батьків; преімплантаційний скринінг ембріона та генетичне дослідження плода. Ці новітні методи діагностики плюс сучасне лікування реально підвищують шанси успішної вагітності та народження здорової дитини.

Було анонсовано і про відносно нову репродуктивну технологію IVM (in vitro maturation). Ця методика успішно застосовується у медицині фертильності для пацієнтів, які не підпадають під стандартні схем стимуляції або ж проходять через лікування онкологічних захворювань.

Починаючи роботу в такому важливому напрямку ми ставимо перед собою завдання підвищити рівень обізнаності не лише потенційних пацієнтів, а й медиків усіх рівнів надання медичної допомоги. З цією метою на  кафедрі акушерства, гінекології та медицини плода Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика буде створено цикл тематичного удосконалення для лікарів різного профілю за вказаним напрямком».

Також спільними зусиллями ми будемо працювати над визнанням на державному рівні спеціалізації лікарів-репродуктологів, ембріологів, репродуктологів-генетиків як окремих спеціалістів, і популяризацією їхньої експертизи в медицині фертильності. Механізм легалізації їхньої роботи ми бачимо через спеціалізацію.