Професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НУОЗ України імені П. Л. Шупика Олександр Галушко взяв участь у програмі «Актуальне інтерв’ю» щодо постковідного синдрому на 24 каналі.
У більшості пацієнтів симптоми постковідного синдрому тривають протягом місяців.
Прояви постковідного синдрому бувають різними. Кожен третій, хто перехворів на Covid 19 -може мати постковідний синдром.
Постковідні далекобійники – люди в яких симптоми не минають до 6 місяців і які після виписки не почували себе здоровими. Постійна втома, в’ялість, болі в суглобах – найчастіші прояви постковідного синдрому.
Як виявити далекобійника? Той, хто тривалий час не відчуває, що він одужав – постковідний далекобійник.
Для уточнення діагнозу пацієнту варто здати низку лабораторних досліджень, залежно від інших хронічних захворювань. Одного тесту, що підтверджує постковідний синдром нині не існує.
Після перенесених гострих симптомів, варто провести моніторинг всього організму. Реабілітація побудована на синдромо-патогенетичному підході.
Є три основних синдроми: порушення функцій ендотелія, хронічно тліюче запалення і астенічний синдром - і на кожен з них треба впливати.
Найчастіше постковідний синдром проявляється у вигляді ураження легень, психічних порушень, астенії. Короновірус уражує органи з хронічними захворюваннями, наприклад хворим з діабетом варто ретельно стежити за необхідними показниками як під час гострої фази Covid 19, так і під час постковідного синдрому.
З тяжкими проявами постковідного синдрому варто пройти реабілітацію у стаціонарі.
Фізична активність важлива при подолання постковідного синдрому, проте лікарі радять не перевантажувати себе.
Більше дивіться у відео: