Захворювання органів дихання (ЗОД) залишаються для охорони здоров’я багатьох країн світу однією з найбільш важливих медичних та соціальних проблем завдяки їхній значній поширеності, достатньо високим показникам смертності, втрати працездатності, інвалідності, не до кінця вирішеним питанням діагностики та лікування.
Ще більшої важливості набули ці проблеми в 2020–2021 роках на тлі пандемії COVID-19. Тому саме проблемам діагностики, лікування та профілактики ЗОД була й присвячена робота Конгресу European Respiratory Society (ERS) 2021. Дана організація являє собою найпотужнішу та найчисленнішу професійну спільноту пульмонологів, фтизіатрів, алергологів, торакальних онкологів, хірургів, оториноларингологів тощо. Конгрес ERS вперше у своїй історії, у зв’язку з карантинними заходами, був проведений в онлайн-форматі у 2020 році та став цифровим.
Міжнародний конгрес ERS відбувся 5–8 вересня 2021 року і був повністю віртуальною подією. Протягом роботи Конгресу представлено понад 400 наукових та освітніх сесій, а спеціально розроблену онлайн-платформу відвідали понад 23 000 делегатів. Це зробило захід однією з найбільших віртуальних подій у прямому ефірі. Також були представлені презентації понад 5000 оригінальних тез у вигляді електронних плакатів. Повна віртуальність дозволила взяти участь у ньому більшій кількості медичних працівників з усього світу, ніж будь-коли раніше. Серед визначних країн за межами Європи, які брали більш активну участь у цьогорічному Конгресі, засновники заходу відзначили Аргентину, Австралію, Бразилію, Індію та Філіппіни.
Розкриття ключових тем діагностики, лікування та профілактики ЗОД, в тому числі нової світової проблеми COVID-19 на щорічному Конгресі ERS перетворилося на багатодисциплінарний форум для пульмонологів, фтизіатрів, алергологів, оториноларингологів, онкологів, інфектологів, терапевтів, педіатрів, клінічних імунологів та лікарів первинної медико-санітарної допомоги.
Співробітники кафедри фтизіатрії і пульмонології Інституту сімейної медицини Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика не залишилися осторонь такої важливої події і взяли активну участь у роботі Конгресу ERS Virtual 2021. Так, професором кафедри Г. Гуменюк у співавторстві з колегами була представлена доповідь з актуальних проблем перебігу COVID-19 у пацієнтів із саркоїдозом легенів, які отримують метотрексат – «The course of COVID-19 in pulmonary sarcoidosis patients receiving methotrexate». Оприлюднена інформація викликала велику зацікавленість у колег.
Наступний Міжнародний конгрес ERS планується провести в 2022 році в Барселоні (Іспанія) 3–7 вересня. Співробітники кафедри фтизіатрії і пульмонології сподіваються також стати його учасниками.