Згідно наказу МОЗ України від 29.09.2022 року №1764 «Про внесення зміни до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18 серпня 2020 року № 1908» з визначенням персонального складу мультидисциплінарної робочої групи з розробки галузевих стандартів медичної допомоги за темою «Опіки» співробітниками кафедри комбустіології та пластичної хірургії була проведена робота по складанню клінічної настанови за темою «Опіки».
У розробці прийняли участь всі співробітники кафедри. Робота була завершена та передана у МОЗ для затвердження. Незважаючи на науково-практичні досягнення сучасної медицини, опікова хвороба та її ускладнення є основною причиною смерті серед постраждалих з опіками.
З точки зору доказової медицини опікова травма є основною причиною направлення до стаціонару з подальшою госпіталізацією та проведення невідкладних лікувальних заходів, що включає лікування гострого періоду опікової хвороби. При цьому найбільш ефективним способом попередження розвитку ускладнень опікової хвороби, строків одужання та попередження розвитку наслідків опікової хвороби є хірургічне лікування, направлене на видалення некротичних тканин та відновлення шкірного покриву. Проведення профілактичних заходів при одужанні направлених на профілактику рубцеутворення є основою у зменшенні інвалідизації.
Визначення пріоритетних напрямків хірургічного лікування при електротравмі та хімічних опіках є основою запобігання ускладнень та незадовільних результатів лікування.
Дана клінічна настанова є адаптованою для системи охорони здоров’я України версією клінічної настанови «Поглиблений курс з підтримки життя при опіках», - Американська опікова асоціація (Advanced Burn Life Support Course, PROVIDER MANUAL 2018 UPDATE. American Burn Association).
Настанова була обрана робочою групою, як приклад найкращої практики надання медичної допомоги хворим з опіками, яка грунтується на даних доказової медицини стосовно ефективності та безпеки медичних втручань, фармакотерапії та організаційних принципів надання допомоги. Клінічна настанова була обрана на основі об’єктивних критеріїв оцінки з використанням міжнародного інструменту - Опитувальника з експертизи та оцінки настанов AGREE ІІ. Дана клінічна настанова містить інформацію стосовно обґрунтування лікувальних, профілактичних та організаційних заходів щодо лікування опікових ран при локальних опіках, опікової хвороби при поширених опіках, профілактики та лікування інфекційних ускладнень та наслідків опіків, що загрожують інвалідизації пацієнтів.
Запропонована клінічна настанова не повинна розцінюватися як сталий стандарт медичного обстеження та лікування, а скоріше визначає мінімальний необхідний набір діагностично-лікувальних заходів лікування.
Сучасний розвиток медицини передбачає постійне вдосконалення заходів щодо діагностики, лікування та профілактики хвороб з урахуванням вимог доказової медицини. Система стандартизації медичної допомоги орієнтована на розробку медико-технологічних документів, які допомагають лікарю ефективно діяти в конкретних клінічних ситуаціях, уникаючи неефективних та помилкових втручань. Ці підходи були враховані співробітниками кафедри комбустіології та пластичної хірургії під час роботи по складанню клінічної настанови за темою «Опіки».