В сучасних умовах трансформаційних змін в фармацевтичній сфері, постають нові виклики щодо набуття професійних навичок здобувачами вищої освіти другого (магістерського) рівня та удосконалення компетентностей практикуючими фармацевтами впродовж безперервного професійного розвитку.
З цих питань співробітники кафедри фармації НУОЗ України імені П.Л. Шупика провели ряд зустрічей із представниками аптечних мереж КП «Фармація», «Бажаємо здоров'я», «Вітамін».
В процесі проведення робочих зустрічей між викладачами кафедри фармації та зовнішніми стейкхолдерами визначено пріоритетні напрями запровадження інновацій у фармацевтичній практиці, проходження виробничих практик магістрів фармації та інтернів на виробничих ділянках аптечних мереж згідно оновлених вимог Наказу МОЗ України від 22.06.2021 №1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру», працевлаштування випускників освітніх програм за спеціальністю 226 «Фармація».
Слід зауважити, що аптечна мережа «Бажаємо здоров'я», яка налічує 1055 аптечних закладів, є номінантом відзнаки «Панацея» в галузі фармації у 2015, 2017, 2018 роках. Такі досягнення стали можливі за рахунок високого професіоналізму співробітників аптек, наявності широкого асортименту аптечної продукції, високого рівня контролю якості лікарських засобів, впровадження інноваційних технологій з продажу лікарських засобів, ефективна власна довідкова служба, онлайн доставка лікарських засобів з інтернет-аптеки.
Мережа аптек «Вітамін» у 2022 році посіла восьме місто з п’ятнадцяти найкращих аптек в Україні у рейтингу «Ukrainian Business Award» та налічує більше ста аптек. Працівники аптечних закладів мережі мають високий професійний рівень та постійно вдосконалюють свій професійний розвиток на курсах підвищення кваліфікації НУОЗ України імені П.Л. Шупика.
На виробничих ділянках КП «Фармація», яка налічує 86 аптек, за прописами лікарів проводиться виготовлення гомеопатичних та лікарських засобів, ефірних олій, інфузійних розчинів; здійснюється контроль якості виготовлених лікарських засобів; відпуск лікарських засобів в межах програми «е-Нealth» за е-рецептом, яка об’єднує інформаційні системи закладів охорони здоров'я та аптечних закладів.
Аптечні мережі залучені до різних соціальних проектів, таких як: «Доступні ліки», Програма НСЗУ «Реімбурсація лікарських засобів інсуліну», «Терапія плюс», «Разом». Ознайомлення здобувачів вищої фармацевтичної та післядипломної освіти з особливостями реалізації проектів допоможе набути та вдосконалити фахові компетенції з організації та економіки фармації, фармацевтичного маркетингу та менеджменту.
В рамках проведених зустрічей із виконуючим обов’язки генерального директора КП «Фармація» Віталія Кузори та його заступника з комерційних питань Валерія Веремчука, укладено домовленості про проведення фахових семінарів для працівників аптечної мережі, а також керівники баз стажування зможуть пройти курси тематичного удосконалення, які проводяться викладачами кафедри фармації.
Обговорювалися питання проведення екскурсій та виробничої практики для здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня на виробничих ділянках мережі. В аптечній мережі «Фармація» є власна аптечна база, де можна набути та вдосконалювати практичні навики із фармацевтичної логістики лікарських засобів. В процесі проходження виробничої практики відбудеться також відпрацювання практичних навиків із IT технологій в межах роботи із інформаційною медичною системою «е-Нealth», умовами відпуску та зберігання е-рецептів.
Таким чином, досягнуті взаємовигідні домовленості співпраці, що забезпечить високу якість підготовки фармацевтів на етапі здобуття вищої освіти та під час безперервного професійного розвитку.