20 травня 2023 року в Україні відмічають 100-річчя з дня народження видатного вченого та анестезіолога, суспільного діяча, засновника анестезіологічної служби в Україні, першого завідувача самостійної кафедри анестезіології та реаніматології (зараз анестезіології та інтенсивної терапії) професора Анатолія Івановича Тріщинського (1923-2009 рр.).
У 1962 році професор А. Тріщинський захистив докторську дисертацію «Знеболювання та забезпечення безпеки операцій на відкритому серці з штучним кровообігом», яка стала суттєвим внеском не тільки в розвиток вітчизняної анестезіології, а й кардіохірургії. У 1967 році Анатолія Івановича призначають завідувачем щойно створеної самостійної кафедри анестезіології-реаніматології Київського інституту удосконалення лікарів, а в 1968 році він отримує вчене звання професора. З 1960 по 2006 рік він – незмінний головний анестезіолог Міністерства охорони здоров’я України. У 1960 р. була створена секція лікарів-анестезіологів при Науковому товаристві хірургів м. Києва, а 1963 рік був ознаменований організацією самостійного Наукового Товариства анестезіологів м. Києва та Київської області.
У 1964 році з ініціативи професора А. Тріщинського на І конференції анестезіологів, що проходила 3-5 червня 1964 р. у Симферополі було створене наукове Товариство анестезіологів-реаніматологів України. Професора А. Тріщинського було обрано першим Головою новоствореного наукового Товариства. У 1966 році професор А. Тріщинський разом зі співробітниками майбутньої кафедри анестезіології-реаніматології брав активну участь в організації першого в Україні самостійного відділення реанімації, яке було відкрите 6 листопада 1966 року в багатопрофільній лікарні № 14 м. Києва (нині – Олександрівська міська клінічна лікарня). Це відділення тривалий час було основною клінічною базою кафедри та виконувало функції Республіканського реанімаційного центру. Заслуги професора А. Тріщинського визнані й міжнародною медичною громадськістю. Він був обраний членом низки закордонних медичних товариств та був відзначений численними урядовими нагородами.
До пам’ятної дати приурочено Британо-український симпозіум (БУС-15) «Анестезіологія та інтенсивна терапія – сьогодення і перспективи розвитку», який відбудеться 19-21 травня на клінічній базі кафедри анестезіології та інтенсивної терапії (завідувач – професор Олег Лоскутов) лікарні «Феофанія», записано новий матеріал проекту «Імена в медицині», що незабаром буде подано на ютуб-каналі та присвячено публікації у фахових часописах.