09-13 вересня 2023 р. в м. Дублін, Ірландія був проведений 35 Європейський Конгрес Патології Європейської Асоціації Патологів (ECC ESP), під гаслом «Патологія – місток між наукою та медициною».
У Конгресі взяли участь 4448 учасників з 94 країн світу, було представлено 166 презентацій та лекцій, понад 1600 абстрактів. Ключовим моментом усіх засідань було визначення значення патологоанатомічного дослідження та гістологічного висновку (діагнозу) у постановці діагнозу, призначенні індивідуальної терапії. Показана роль наукових досліджень та їх значення для практичної роботи лікаря-патоморфолога. Акцентувалась особлива роль лікаря-патоморфолога у діагностичному процесі, оцінці результатів лікування та важливість клініко-морфологічного підходу як у діагностиці, так і в оцінці лікування.
Велике значення у лікуванні хворих з онкологічною та неонкологічною патологічною патологією належить прижиттєвій морфологічній діагностиці, умінню правильно призначити додаткові гістохімічні, імуногістохімічні, молекулярно-генетичні, протеомні методи діагностики для встановлення діагнозу та подальшої оцінки прогнозу та відповіді на терапію. У багатьох доповідях та дискусіях була підкреслена нагальна потреба у постійному вдосконаленні розуміння патогенезу та морфогенезу захворювань, як з метою поліпшення та прискорення встановлення діагнозу, так й для вибору тактики проведення адекватної терапії, з особливим акцентом на індивідуальному підході до лікування. Обговоренню питань післядипломної освіти (резидентури в країнах Європи та світу) було призначено багато засідань.
У роботі Конгресу взяла участь завідувач кафедри морфології, клінічної патології та судової медицини нашого Університету професор Олена Дядик, яка є членом Консультативної Ради (Advisory Board) ESP від України. Професор О. Дядик прийняла участь у засіданні Консультативної Ради, на якому розглянуті перспективи розвитку післядипломної освіти у країнах Європи, питання практичних занять та майстер-класів для лікарів-резидентів, обговорена політика зберігання та архівування гістологічних препаратів і блоків у різних країнах Європи, а також розглядалися можливості реалізацій грантових програм, у тому числі, для патологів з України. Професор О. Дядик представила доповідь щодо особливостей навчання в інтернатурі, складових післядипломної освіти в Україні. На засіданні Консультативної Ради розглядалися також питання гуманітарної допомоги патологоанатомічним закладам України, можливостей безперервної професійної освіти для лікарів-патологоанатомів з України, умови користування онлайн-ресурсами різних національних асоціацій нашої країни. Погоджено безкоштовну участь у 26 Європейському Конгресі Патологів у 2024 р. у онлайн-форматі з нарахуванням CME (Continuing Medical Educatio) кредитів. Продовжено на 2024 рік безкоштовно членство в Європейської Асоціації Патологів без сплати нових членських внесків. Погоджено виділення для Української Асоціації Патологів в 2023 р. донату на суму 5000 євро.
Окремо хотілось відзначити повну підтримку України, лікарів-патологоанатомів всіма учасниками Конгресу. Продовжено плідну співпрацю з колегами з Королівського Коледжу Великої Британії та колегами з багатьох країн не тільки Європи, а й Азії, Америки та Японії.