Глобальна пандемія депресивних розладів спонукає дослідників до пошуку нових інноваційних методів їх профілактики і терапії. Одним із таких напрямків є використання підходів цифрової терапії, яка дозволяє адаптувати її під індивідуальні соціально-психологічні та психофізіологічні особливості і потреби кожного окремого пацієнта.
Цифрова терапія (Digital Therapeutics, DTx) — це терапевтичні втручання, засновані на доказах, керовані програмним забезпеченням для запобігання, контролю або лікування медичних розладів чи захворювань. Це програмні додатки, призначені для пацієнтів, які допомагають лікувати, запобігати або контролювати захворювання та мають доведену клінічну користь. Сьогодні розробки в цій галузі фокусуються на широкому колі патологій, таких як діабет, серцева недостатність, хвороба Альцгеймера, тривога та депресія [https://e.surl.li/qovjgu].
Минулий 2023 рік дав кілька цікавих прикладів застосування прилад-опосередкованого психофізіологічного підходу до ведення коморбідних депресивних розладів у пацієнтів різних груп.
Мобільні застосунки та інтернет-технології не тільки інформують пацієнтів, коли, яким чином і що необхідно зробити для покращення здоров’я, але дозволяють оцінювати досягнення та підтримувати мотивацію. Наприклад, S. Baklouti & al. Виявили, що вебпрограма «Hatha yoga» сприяла значному зниженню показників депресії у літніх людей, що перебували на самоізоляції під час пандемії коронавірусної хвороби [doi: 10.1016/j.ctcp.2022.101715], а S. Holden та K.A. O'Connell показали статистично значуще зниження показників депресії у студентів спеціальності «Медсестринство», які використовували 4-тижневу онлайн-медитацію усвідомленості [doi: 10.3928/01484834-20230612-02]. У V.G. Boucher & al. цікавою альтернативою вдалої боротьби з симптомами депресії був 12-тижневий комплекс фізичних вправ для медичних працівників, керований за мобільним додатком (втім, прихильність до вправ серед медиків виявилась меншою, ніж до медитацій) [doi: 10.1001/jamapsychiatry.2023.2706].
Іншим корисним аспектом цифрових технологій в медицині стає використання простих і доступних засобів, таких як смартфони. D.L. Schuman & al. застосували у ветеранів з симптомами посттравматичного стресового розладу ультракоротку (3 сеанси) програму біологічного зворотного зв’язку на основі оцінки варіабельності серцевого ритму, адаптованої до мобільного додатку. Здійснений через місяць контроль показав покращення у симптомів депресії [doi: 10.1007/s10484-022-09565-z]. B. Min & al. пропонували робітникам з повним робочим днем 4-тижневий тренінг усвідомленості за допомогою паперових інструкцій, або мобільного додатку, або того ж додатку під контролем нейрофідбеку. Хоча останній варіант виявив найвищу ефективність, покращення показників депресії було виявлене у всіх групах [doi: 10.2196/42851].
У досліджені A. Werner-Seidler & al. Цифрова терапія реалізована у формі мобільного додатку 6-тижнева програма когнітивно-поведінкової терапії безсоння, призначена для підлітків 12-16 років, зменшила симптоми як безсоння, так і асоційованої з ним депресії [doi: 10.1111/jcpp.13795]. Подібний результат спостерігали P. Cheng & al. [doi: 10.1017/S0033291722000472] та J. Schuffelen & al. [doi: 10.1093/sleep/zsad184] в осіб працездатного віку. A. Cuneo & al. використали пристрій віртуальної реальності з біологічним зворотним зв’язком на основі варіабельності серцевого ритму у пацієнтів з хронічною мігренню [doi: 10.1097/AJP.0000000000001114]. Хоча зменшити місячну кількість днів головного болю не вдалося, ця методика сприяла значущому зниженню частоти використання гострих анальгетиків та покращенню оцінки депресії.
Психофізіологічні технології, реалізовані в персональних гаджетах, можуть стати суттєвою допомогою в безмедикаментозній самодопомозі при симптоматичних та коморбідних депресивних станах найближчим часом.
На кафедрі медицини праці, психофізіології та медичної екології НУОЗ України імені П. Л. Шупика під час навчання на циклі із спеціалізації із спеціальності «Психофізіологія» лікарі отримують найновіші знання щодо наукових досліджень та їх імплементації у практичну діяльність, у тому числі і підходів цифрової терапії.
Технології цифрової терапії ефективно використовуються у лікувальній роботі кафедри, під час комплексної медико-соціальної та психофізіологічної реабілітації комбатантів з афективними розладами.