Використання ехокардіографії (ЕхоКГ) в анестезіології та інтенсивній терапії почалося з впровадження черезстравохідної ЕхоКГ, яка спочатку була переважно сферою діяльності кардіологів. Останнім часом відбулася зміна фокусу у бік трансторакальної ЕхоКГ завдяки розробці портативних, але високоякісних екхокардіографічних апаратів.
Паралельно з цим розвивалася концепція обмеженої ЕхоКГ, яку могли виконувати практичні лікарі з обмеженим досвідом використання ультразвукової діагностики (УЗД).
Ці питання були детально висвітлені під час майстер-класу «Ультразвукова діагностика серця для анестезіолога» який провели аспірант кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Андрій Вітовський та фахівець з УЗД Вікторія Вітовська. Серед інших була продемонстрована фокусна ЕхоКГ для некардіологів (розроблена та впроваджена професором Erik Sloth у 1989 році) при критичних та невідкладних станах: FATE – протокол та інші (FAST, FILL…), які зокрема є зазначеними у рекомендаціях Європейської асоціації фахівців з кардіоваскулярної візуалізації, присвячених невідкладній ЕхоКГ.
Було розглянуто 4 акустичні вікна (стандартні позиції), цілі FATE, кому і коли цей протокол застосовувати та на які питання він дає відповіді. Присутніх лікарів-інтернів було ознайомлено з базовим та розширеним FATE-протоколами з проведенням практичних занять (hands on training (HOT).
Проведений майстер-клас викликав позитивні відгуки лікарів-інтернів (усього 57 осіб) на обговоренні, що було здійснено наприкінці робочого дня.
Як зазначив завідувач кафедри професор Олег Лоскутов подібні заняття з висвітленням різноманітних аспектів застосування ультразвуку із залученням фахівців з УЗД будуть проводитися і надалі.