18 червня 2024 року на кафедрі кардіохірургії, рентгенендоваскулярних та екстракорпоральних технологій НУОЗ України імені П.Л. Шупика відбувся фаховий семінар щодо розгляду підсумків дисертаційної роботи аспірантів кафедри Ігоря Стецюка «Ефективність клапанозберігаючих операцій при аневризмі кореня та висхідного відділу аорти» (науковий керівник – професор Борис Тодуров) та Михайла Тодурова «Обґрунтування та оцінка ефективності транскатетерного протезування аортального клапана у пацієнтів зі стенозом аортального клапана» (науковий керівник – доцент Олег Зеленчук).

Засідання проходило під головуванням завідувача кафедри анестезіології та інтенсивної терапії професора Олега Лоскутова із залученням науково-педагогічних працівників та аспірантів кафедри кардіохірургії, рентгенендоваскулярних та екстракорпоральних технологій; функціональної діагностики;  анестезіології та інтенсивної терапії, співробітників клінічної бази кафедри – ДУ «Інститут серця МОЗ України». Рецензентами виступили професор кафедри хірургії серця та магістральних судин Ростислав Вітовський та професор кафедри хірургії та трансплантології Валентин Сморжевський.

Проведені дослідження дозволили встановити, що операції зі збереженням аортального клапану є альтернативою заміні кореня аорти кондуїтом, що містить механічний протез у пацієнтів з аневризмою грудної аорти. При правильному виконанні, такий підхід забезпечує хороші довгострокові результати та пов’язані з низьким ризиком клапан-асоційованих ускладнень. Проте хірург повинен добре знати анатомію та патологію аортального клапану та вміти застосовувати концепції функціональної анатомії для створення анатомічно та функціонально задовільного реконструйованого кореня аорти.

А також було доведено, що застосування транскатетерного протезування аортального клапана (TAVI) у пацієнтів з аортальним стенозом та високим або середнім хірургічним ризиком характеризуються коротшою тривалістю як перебування у відділенні інтенсивної терапії, так і госпіталізацією загалом, кращими ранніми післяопераційними результатами та якістю життя, що свідчить про ефективність та безпечність даної методики у такої складної когорти пацієнтів.

На підставі позитивних відгуків рецензентів та з урахуванням підсумків наукової дискусії, роботи аспірантів кафедри рекомендовано до офіційного захисту в разовій спеціалізованій вченій раді.