Ушкодження магістральної артерії під час бойових дій обмежує тривалість життя до двох хвилин. Правильні дії при наданні екстреної медичної допомоги повинні гарантувати не тільки збереження життя, а й подальшу соціальну адаптацію.

Саме це стало передумовою до розробки практичної настанови у вигляді атласу доступів при бойових пошкодженнях магістральних судин, який відкриває цілий науково-практичний цикл бібліотеки військового хірурга.

Атлас доступів при бойових ушкодженнях магістральних судин є результатом плідної співпраці науково-педагогічних працівників кафедри хірургії та судинної хірургії НУОЗ України імені П.Л. Шупика – завідувача кафедри, заслуженого лікаря України, професора С. Саволюка, професора кафедри В. Ходоса з провідними профільними фахівцями МОЗ України, Української військово-медичної академії та Національного військово-медичного клінічного центру.

Презентація атласу відбулася 16-18 травня 2024 року у Львові на найбільшому спеціалізованому форумі судинної хірургії України - щорічному конгресі судинних хірургів, флебологів та ангіологів України, Сухаревських Читаннях - 2024.

В атласі наведено найпоширеніші доступи, з яких лікар чи, навіть парамедик, може виконати зупинку кровотечі при ушкодженнях магістральних судин, тим самим зберегти життя пораненому й створити умови для подальшого відновлення артерії судинним хірургом.

Весь ілюстративний матеріал, що відображає опис хірургічного доступу з топографо-анатомічними особливостями для досягнення мети операції та техніку пошарового проникнення через всі тканини до цільового анатомічного об'єкту, супроводжують фотографії з особистого досвіду авторів.

Для зручності користування атласом розроблено також його електронний формат з метою розміщення в телефонному гаджеті.

Актуальність матеріалу: 37.5% - 4 Голосів