На кафедрі мікробіології, вірусології та імунології (в.о. завідувача кафедри, професор Д. Кирик) завершився цикл спеціалізації зі спеціальності «Вірусологія» (05.09.-05.12.2024 р.).
На циклі навчалися 21 слухачів (12 за бюджетом та 9 на основі платних освітніх послуг) з м. Києва, м. Одеса, м. Суми, м. Ужгород, м. Дніпро, Закарпатської області, які працюють у ОЦКПХ МОЗ України, міських, багатопрофільних лікарнях, обласних лікувально-діагностичних центрах, обласних станціях переливання крові та приватних медичних лабораторіях.
Заняття зі слухачами циклу проводились згідно нової освітньої програми спеціалізації, розробленої на основі світового досвіду і сучасних тенденцій підготовки лікарів-спеціалістів вірусологів та спеціалістів вірусологів з вищою немедичною освітою. Складовими освітньої програми були обов'язкові теоретична і практична компоненти, а саме: сучасна інформація щодо питань загальної вірусології, організація ПЛР- та ІФА- діагностики, сучасних принципів і методів етіологічної діагностики вірусних інфекцій.
Цикл спеціалізації проводився відповідно до Наказу від 26. 08. 2024 № 3257 «Про організацію освітнього процесу в 1 семестрі 2024-2025 н. р. в умовах воєнного стану» та наказів МОЗ України, що регламентують підготовку на циклах спеціалізації контингенту слухачів за лікарськими та фармацевтичними спеціальностями та професіоналів з вищою немедичною освітою. Освітній процес відбувався у змішаном аудиторно-дистанційному форматі.
В рамках робочого плану були проведені практичні заняття з ПЛР діагностики вірусних інфекцій в навчальній ПЛР-лабораторії кафедри, яка була облаштована зусиллями фахівців кафедри вірусології НУОЗ України імені П.Л. Шупика та експертів ВООЗ в 2021 році. Навчання практичним навичкам ПЛР діагностики вірусних інфекцій проводили фахівці кафедри: доцент кафедри, заслужений працівник охорони здоров’я України Cвітлана Степанюк та асистент кафедри Валентин Прилипко. На практичних заняттях слухачі освоїли навички забору клінічних зразків (назо- та орафарингіальних мазків), опанували методи екстракції нуклеїнових кислот та методи ампліфікації РНК та ДНК за допомогою мультиплексного набору реагентів для ідентифікації РНК SARS CoV-2, Fly, RSV (виявлення РНК COVID-19, грипу А/В, респіраторно-синцитіального вірусу), виробництва CerTest Biotech (Іспанія).
Під час проведення циклу активно використовувалось спілкування викладачів із слухачами у групі Viber. Також проводились лекції, онлайн консультації та контрольні опитування з використанням ZOOM-платформи. Всі слухачі отримали з бібліотечного фонду кафедри навчально-методичну літературу. Впродовж навчання проводилися базове, поточне та проміжне оцінювання слухачів на визначення рівня набутих інтегральних, загальних та професійних компетентностей, зазначених у освітній програмі. Підсумкове оцінювання (атестація), яке 100% слухачів пройшли успішно, передбачало визначення знань і рівня оволодіння практичними навичками та вміннями, що охоплюють всі розділи навчальної програми.
Зворотній зв'язок із слухачами циклу (анонімне опитування) показав високе оцінювання забезпечення якості освітнього процесу на кафедрі. На заключній конференції слухачі висловили свої позитивні враження та вдячність колективу кафедри мікробіології, вірусології та імунології за професіоналізм та високий рівень організації учбового процесу.