Аспірантка вечірньої форми навчання кафедри дитячої оториноларингології, аудіології та фоніатрії Національного університету охорони здоровʼя України імені П. Л. Шупика Катерина Лях під керівництвом професора А. Л. Косаковського виконала дисертаційну роботу на звання доктор філософії «Клініко-анатомічне обґрунтування малоінвазивної ендоскопічної шейверної аденотомії у дітей» та успішно захистила її в спеціалізованій вченій раді НУОЗ України імені П. Л. Шупика.
Метою дисертації було підвищення ефективності лікування дітей з гіпертрофією глоткового мигдалика шляхом удосконалення хірургічної техніки ендоскопічної шейверної аденотомії.
В дисертації науково обґрунтовано вдосконалення методики шейверної аденотомії з оптимізацією вибору насадок з урахуванням прикусу та можливості корекції трубного валика. Вперше вивчено просторове співвідношення анатомічних структур носоглотки під час виконання аденотомії з урахуванням типу прикусу. Вперше досліджено стан оклюзійної функції м’якого піднебіння у дітей, яким виконана шейверна аденотомія з різними варіантами насадок. Вперше вивчено морфологічні особливості трубного валика у дітей із гіпертрофією глоткового мигдалика з/без супутнім хронічнім назофарингітом.
Дисертація має велику наукову та практичну цінність.
Результати проведеного інтраопераційного антропометричного дослідження носоглотки забезпечують наукове обґрунтування вибору насадки шейвера під час виконання шейверної аденотомії залежно від прикусу дитини, а також є базисом у подальшому розробленні більш комплементарних інструментів для виконання аденотомії різними методами.
На основі морфологічних та ультрамікроскопічних досліджень доведено поширення запального процесу і біоплівок на трубний валик, що дозволяє рекомендувати необхідність санації його слизової оболонки та у разі гіпертрофії проводити його корекцію одночасно з аденотомією.
Доведено малу травматичність шейверної корекції трубного валика за результатами вивчення його впливу на еквіпресорну функцію слухової труби.
Розроблений принцип вибору насадки для шейверної аденотомії широко використовується у клінічній практиці Дитячого стаціонару ДНУ НПЦ ПКМ ДУС, отоларингологічному відділенні Київської обласної клінічної лікарні та інших закладах охорони здоровʼя, а також в навчальному процесі на кафедрі дитячої оториноларингології, аудіології та фоніатрії НУОЗ України імені П. Л. Шупика.
Співробітники кафедри дитячої оториноларингології, аудіології та фоніатрії разом з колективом педіатричного факультету НУОЗ України імені П. Л. Шупика щиро вітають К. В. Лях з отриманням диплому доктора філософії (Н24 № 002633), бажають міцного здоровʼя та нових наукових досягнень.