Пневмонія супроводжує людство протягом усього його існування. Одні з перших письмових праць, присвячені цій хворобі, належать Гіппократові. Проте не дивлячись на сучасні досягнення науки і техніки, стрімкий розвиток фармакології та широкий вибір антибактеріальних лікарських засобів, негоспітальна пневмонія продовжує становити серйозну загрозу життю і здоров’ю людей. Перш за все це пов’язано з появою нових або мутаціями давно відомих респіраторних вірусів, про що переконливо нагадала пандемія COVID-19.
Сучасний підхід до лікування негоспітальної пневмонії вимагає швидкої верифікації збудника захворювання з метою призначення таргетної етіотропної терапії, що відповідає вимогам щодо проведення раціональної антибіотикотерапії та зводить нанівець невдачу лікування.
Попередити розвиток та зменшити тяжкість перебігу пневмонії дозволяє проведення превентивних заходів. Оскільки вакцинація не охоплює весь спектр можливих збудників негоспітальної пневмонії, має ряд протипоказань та не є засобом вибору для екстреної постконтактної профілактики, варто розглянути методи вторинної профілактики вірусно-бактеріальної негоспітальної пневмонії.
Саме такому комплексному підходу до боротьби з пневмонією присвячена дисертаційна робота на присудження ступеня доктора філософії здобувачки поза аспірантурою кафедри фтизіатрії і пульмонології, очолюваної професором, академіком НАМН України Юрієм Фещенком. Здобувачка Олена Боророва представила та захищала дисертацію на тему «Оптимізація лікування та вторинної профілактики вірусно-бактеріальної негоспітальної пневмонії», яку виконала під керівництвом доктора медичних наук Ярослава Дзюблика та доктора фармацевтичних наук Сергія Соловйова.
7 квітня 2025 р. під час захисту дисертації у дискусії взяли участь голова і члени разової ради та присутні на захисті фахівці:
- О. Дуда - професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб НУОЗ України імені П. Л. Шупика МОЗ України, голова спеціалізованої вченої ради ДФ 26.613.212;
- Л. Коцюбайло - доцент кафедри інфекційних хвороб НУОЗ України імені П. Л. Шупика МОЗ України, рецензент;
- С. Зайков - професор кафедри фтизіатрії і пульмонології НУОЗ України імені П. Л. Шупика МОЗ України, рецензент;
- В. Мельник - професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб, фтизіатрії та дерматовенерології ПВНЗ «Київський медичний університет», опонент;
- О. Варунків - доцент кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб Івано-Франківського національного медичного університету, опонент.
На підставі результатів відкритого голосування разова спеціалізована вчена рада присудила Олені Бороровій ступінь доктора філософії з галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю 222 «Медицина».
Колектив кафедри фтизіатрії і пульмонології вітає молоду науковицю та бажає їй подальших успіхів у професійній діяльності!
!!! Слідкуйте за подіями та новинами в соціальних мережах нашого університету !!!