Від початку 2025 року науковий доробок кафедри нефрології та нирковозамісної терапії поповнився трьома новими методичними рекомендаціями, що відображають сучасні підходи до профілактики, діагностики та лікування найпоширеніших захворювань. Видання підготовлено на основі актуальної доказової бази і є важливим інструментом для лікарів загальної практики сімейної медицини, лікарів-нефрологів, урологів та інших спеціалістів.
Кожна з оприлюднених методичних рекомендацій має окрему клінічну спрямованість та практичну цінність:
1. Сечокам’яна хвороба: медичний менеджмент, ренопротекція
Методичні рекомендації присвячено комплексному підходу до ведення пацієнтів із нефролітіазом. У документі представлено алгоритми обстеження, оцінки метаболічного профілю, генетичного обстеження, метафілактики рецидивів та підходи до індивідуалізованої ренопротекції. Значну увагу приділено раціональній дієтотерапії, та корекції метаболічних порушень.
2. Інфекції сечовивідних шляхів
Ці методичні рекомендації охоплюють питання класифікації, стратифікації ризиків, диференційованого підходу до антимікробної терапії та профілактики інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) на основі наявної доказової бази. Розглянуто новітній підхід до класифікації, запропонований Європейською Асоціацією Урологів в березні 2025 року, який на відміну від усталеного поділу на неускладнені та ускладнені ІСШ, передбачає існування локалізованих та системних ІСШ.
3. Оцінка розрахункової швидкості клубочкової фільтрації та категорії альбумінурії
У цих рекомендаціях систематизовано сучасні підходи до оцінки функціонального стану нирок шляхом розрахунку показника швидкості клубочкової фільтрації та визначення категорій альбумінурії. Документ висвітлює принципи стратифікації ризиків, використання валідованих формул розрахунку ШКФ (на основі креатиніну, цистатину, та їх комбінації), рекомендованих настановами KDIGO в 2024 році, та їх потенційний вплив на поширеність ХХН та прогноз пацієнтів.
Методичні рекомендації містять також відповіді на найбільш поширені запитання, з якими лікарі стикаються в своїй клінічній практиці.
!!! Слідкуйте за подіями та новинами в соціальних мережах нашого університету !!!