Google search

На кафедрі фізичної та реабілітаційної медицини і спортивної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика 28 серпня 2019 розпочався другий в Україні цикл спеціалізації з фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ).

Це ще один крок у напрямку розвитку системи реабілітації в нашій країні. Нагадаємо, що  впродовж 2018 - 2019 рр. за участі викладачів кафедри медичної реабілітації, фізіотерапії і спортивної медицини (попередня назва) методично вибудовувався первинний нормативний «скелет» для запровадження нової спеціальності: створена навчальна програма циклу спеціалізації з ФРМ, розроблена та запроваджена атестаційна програма, проведено перший цикл спеціалізації лікарів з ФРМ (одночасно зі скасуванням первинної підготовки лікарів таких реабілітаційних професій, як лікувальна фізкультура та фізіотерапія), започаткована можливість створення робочих місць для лікарів ФРМ, розроблено засади атестації та подальшого безперервного професійного розвитку лікарів ФРМ, започатковано і вже формується нормативне підґрунтя для створення посад для професіоналів та фахівців у галузі охорони здоров’я – найчисленніших учасників мультипрофесійних реабілітаційних команд.

Перший цикл спеціалізації з ФРМ дав Україні першу генерацію лікарів нового фаху: 28 слухачів різних лікарських спеціальностей пройшли курс перенавчання і отримали сертифікат спеціаліста. На сьогодні ці фахівці вже активно інтегрувались, створили та розвивають реабілітаційні заклади/відділення/підрозділи в державному та приватному секторах, створюють і розбудовують мультипрофесійну командну реабілітаційну допомогу. Наші колеги зазначають, що впродовж навчання на циклі спеціалізації у багатьох з них суттєво змінився медичний світогляд стосовно реабілітації хворих з різними захворюваннями.

Випускниками першого циклу спеціалізації з ФРМ в Україні створено прецедент ліцензування господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Фізична та реабілітаційна медицина»:  ліцензію отримав Центр сімейного здоров’я та реабілітації «Геліос» у м. Дніпро.

Потреба в лікарях ФРМ в Україні невпинно зростає, оскільки реабілітаційна допомога очолюється саме цими лікарями. Тож другий курс спеціалізації користувався великим попитом: 48 лікарів розпочали навчання на бюджетній і контрактній основі. Серед слухачів циклу присутні як лікарі з певним власним реабілітаційним досвідом, що потребує ґрунтовного поглиблення, структурування та переорієнтації різного ступеня, так і колеги, що виявили зацікавленість у новій лікарській професії та будуть вибудовувати реабілітаційну платформу з чистого листа.

Вступна конференція циклу відбулась на клінічній базі кафедри – у Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни. Надалі теоретична підготовка слухачів і опанування ними практичних навиків з ФРМ впродовж наступних 4-х місяців відбуватиметься й на інших клінічних базах кафедри:  Олександрівській клінічній лікарні м. Києва, науково-практичному центрі «Медінтех», а також на кафедрі дитячої неврології та медико-соціальної реабілітації у ДЗ «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ України». У планах нашої кафедри – розширення клінічної та навчальної бази на підставі співпраці з КЗ Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня», Національною дитячою спеціалізованою лікарнею МОЗ України «Охматдит», закладами реабілітації в інших регіонах України, де успішно працюють наші випускники.

Однією з особливостей циклу спеціалізації з ФРМ, а фактично принциповою відмінністю реабілітаційної допомоги від звичної для нас медичної допомоги, є долучення до викладання фахівців реабілітації з вищою немедичною освітою в галузі охорони здоров’я, а саме: фізичних терапевтів, ерготерапевтів, терапевтів мови та мовлення, протезистів-ортезистів – активних, самостійних та численних членів мультипрофесійної реабілітаційної команди, хто є фактично її «руками». Це стало можливим завдяки плідній співпраці кафедри фізичної та реабілітаційної медицини і спортивної медицини з Національним університетом фізичного виховання та спорту України, Українським товариством ерготерапевтів, Українським товариством терапії мови та мовлення.

Тож побажаємо слухачам циклу спеціалізації з ФРМ успішного навчання та складання іспитів та, надалі, – ефективної розбудови системи реабілітації у нашій країні.

Читайте також