Сучасні досягнення медичної науки та інформаційних технологій дозволяють перейти на більш високий рівень розуміння проблем, пов'язаних зі здоров'ям і формуванням хвороб людини.
Один з таких підходів, про який людство почуло вперше за останнє десятиліття і який був розроблений тільки в останні кілька років провідними дослідницькими центрами в Північній Америці і Західній Європі, - це аналіз експосоми.
Експосома - це сукупність впливів на здоров'я, яких людина зазнає протягом свого життя. Такий підхід покликаний дати більш цілісне уявлення про вплив факторів навколишнього середовища в епідеміологічних дослідженнях.
Експосома людини - це новітня концепція, заснована на сучасних можливостях отримання інформації, здатності аналізувати «великі дані» та співвставляти ці дані зі змінами на молекулярному рівні в організмі людини. У 2020 році понад сотня дослідницьких центрів з 24-х країн приєдналися до Європейської мережі з експосоми людини, яка залучила 106 мільйонів євро грантового фінансування від Європейської комісії.
Участь українських фахівців у цих дослідженнях - це значний внесок у лікування та профілактику неіфекційних захворювань, зміцнення людського потенціалу нашої країни, забезпечення потужного міжнародного партнерства для подальшого розвитку біомедичних досліджень з країнами Європейського регіону ВООЗ.
Огляд основних досліджень експосоми, а також аналіз необхідних ресурсів і перспективні напрями досліджень експосоми в Україні представлені в статті: