26 лютого 2021 року відбувся Всеукраїнський міжконфесійний онлайн-круглий стіл «Впровадження професійного капеланства у сфері охорони здоров’я». У ньому взяли участь понад 30 учасників: представники Міністерства охорони здоров’я України, викладачі закладів духовної та медичної освіти, лікарняні капелани, керівники закладів охорони здоров’я та підрозділів релігійних організацій, які здійснюють служіння у сфері охорони здоров’я.
Першою з промовою виступила заступниця Міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак, яка озвучила позицію МОЗ України щодо впровадження інституту лікарняних капеланів. У своєму слові вона наголосила на цілковитій підтримці даної ініціативи та окреслила коло першочергових питань, які необхідно вирішити в цьому контексті. По завершенні свого виступу Ірина Володимирівна відповіла на низку конкретних питань, які їй задали учасники заходу.
Наступним блоком відбувся обмін досвідом щодо розвитку медичного капеланства в різних конфесіях. Так, в обговоренні взяли участь представники Синодального управління медичного капеланства Православної Церкви України, Відділу соціального служіння та Комісії у справах душпастирства охорони здоров’я Української Греко-Католицької Церкви, Синодального відділу з питань охорони здоров’я та пастирської опіки медичних закладів Української Православної Церкви, Відділу здоров’я Української Уніонної Конференції Церкви Адвентистів Сьомого Дня, Капеланської програми Київської богословської семінарії Всеукраїнського союзу євангельських християн-баптистів, Центру госпітального капеланства при Черкаській центральній районній лікарні, Капеланського служіння 68-го військового шпиталю (смт Черкаське Дніпропетровської обл.) та інші.
Про важливу роль капеланства у системі надання паліативної допомоги розповіли асистент кафедри паліативної та хоспісної медицини Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика Леся Брацюнь та менеджер Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» Ксенія Шаповал.
В останньому блоці круглого столу були обговорені питання створення системи підготовки капеланських кадрів для потреб охорони здоров’я, проблеми законодавчого забезпечення та стандартизації діяльності капеланів. Торкнулися перспектив розвитку та формування регіональних підрозділів Асоціації капеланів в охороні здоров’я України. Із промовами у цьому блоці виступили завідувач кафедри контролю якості і стандартизації лікарських засобів Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України», голова Громадської рада при МОЗ України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, професор Сергій Убогов, доцент кафедри психіатрії і психотерапії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, голова Консультативного центру кризових станів Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України Сергій Кирилюк.
Наприкінці заходу було підведено підсумки та представлено проєкт Резолюції круглого столу, яку ухвалили одноголосно з урахуванням пропозицій, що надійшли від учасників заходу.
На прощання учасники круглого столу виказали щире задоволення рівнем проведення заходу та зголосилися, що подібні події мають відбуватися регулярно.
РЕЗОЛЮЦІЯ міжконфесійного онлайн-круглого столу «ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОФЕСІЙНОГО КАПЕЛАНСТВА У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»
26 лютого 2021 року, Україна
УСВІДОМЛЮЮЧИ необхідність впровадження інституту професійного капеланства у сфері охорони здоров’я України, який ефективно функціонує у багатьох країнах світу,
ПІДКРЕСЛЮЮЧИ важливість створення умов для належного забезпечення релігійних прав і потреб та духовної підтримки пацієнтів і персоналу закладів охорони здоров’я,
КОНСТАТУЮЧИ, що в багатьох закладах охорони здоров’я України вже здійснюється душпастирське служіння капеланами-волонтерами, а в окремих закладах охорони здоров’я введено штатні посади священнослужителів,
РОЗУМІЮЧИ потребу в консолідації зусиль держави та релігійної і професійної спільнот у справі створення інституту капеланства у сфері охорони здоров’я,
учасники круглого столу ПРОПОНУЮТЬ:
- Міністерству охорони здоров’я України та Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій у найближчій перспективі відновити діяльність та оновити склад Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.
- Міністерству охорони здоров’я України відновити діяльність та оновити склад Робочої групи з питань впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я, утвореної наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07.06.2019 № 1321.
До складу Робочої групи включити представників Міністерства охорони здоров’я України та Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.
Завданнями Робочої групи визначити розробку проєктів наступних документів:
- Концепція та План дій щодо впровадження професійного капеланства у сфері охорони здоров’я України;
- Примірні програми клінічної капеланської (душпастирської) підготовки;
- Положення про капеланство у сфері охорони здоров’я України;
- Зміни до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» та Схем тарифних розрядів (в частині включення відповідних капеланських професій);
- Примірні нормативи потрібної чисельності капеланів в закладах охорони здоров’я.
- Громадській раді при Міністерстві охорони здоров’я України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій:
- розглянути та схвалити на засіданні проєкти документів, зазначені у пункті 2 цієї Резолюції;
- обговорити на засіданні питання перспективи розробки та прийняття проєкту Закону України «Про капеланство у сфері охорони здоров’я»;
- ініціювати зустріч з приводу законодавчого забезпечення впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я України з народними депутатами України, представниками Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.
- Релігійним організаціям України активізувати процес створення та/або розвитку капеланського служіння у сфері охорони здоров’я шляхом:
- формування профільних капеланських структурних підрозділів на національному, регіональному та місцевому рівнях;
- забезпечення добору та підготовки капеланських кадрів.
- Громадській організації «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України»:
- активізувати роботу щодо формування регіональних відокремлених підрозділів;
- розпочати підготовку до проведення у поточному році всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю з актуальних питань капеланського служіння у сфері охорони здоров’я;
- розробити:
- Етичний кодекс капелана в охороні здоров’я України;
- Професійний стандарт капелана в охороні здоров’я України.
- Громадській організації «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України» з залученням закладів духовної і медичної освіти розробити інформаційно-просвітницькі матеріали та навчальні курси з питань капеланства у сфері охорони здоров’я для керівників органів і закладів охорони здоров’я та медичних працівників.
Міністерству охорони здоров’я України сприяти в організації і проведенні такого навчання та поширенні вказаних матеріалів серед підвідомчих органів і закладів..