Частина 1. Прогнозування рецидивів вживання наркотичних речовин
Використання штучного інтелекту (ШІ) у сфері охорони здоров’я є одним із важливих сучасних трендів. У багатьох країнах світу діють команди фахівців, які вивчають можливості комп'ютерних алгоритмів у допомозі пацієнтам. Аналіз великих даних і прогнозування поведінки людей на їх підставі може мати вирішальне значення для здоров’я громадян. Адже це дозволяє приймати рішення в умовах жорсткого браку часу та ресурсів. Алгоритми дозволяють більш ефективно використовувати наявні ресурси. У нашому циклі матеріалів ми детальніше зупинимося на тому, як ШІ може використовуватися в медицині та сміжних галузях.
Використання цих нових інструментів для допомоги у вирішенні соціальних проблем – предмет наукових і практичних досліджень Джордана Девіса. Він працює доцентом Школи соціальної роботи імені Сюзанни Дворак-Пек (США) і очолює Центр вивчення ШІ у суспільстві (Center of Artificial Intelligence in Society).
У рамках одного з проєктів він використовує машинне навчання, щоб прогнозувати поведінку пацієнтів чоловічої та жіночої статі, які проходять лікування внаслідок залежності від психоактивних речовин (наркотиків). Його дослідження фокусувалося на питанні, скільки часу проходить до рецидиву. Це питання є актуальним, оскільки частота рецидивів є високою і становить 50—70% протягом перших 90 днів після закінчення лікування.
Прогностичні моделі, розроблені ШІ, можуть допомогти передбачити, коли спеціалісти мають планувати частіше проведення підтримуючих сеансів. Знаючи, які пацієнти мають більшу ймовірність рецидиву, медичні центри можуть тісніше працювати саме з ними і у відповідніший час.
Під час «передбачення» ШІ використовує цілий ряд чинників. Адже відомо, що порушення регуляторних механізмів психіки та імпульсного контролю можуть бути спровоковані різними видами насильства. У подальшому це може призвести до ризикованої поведінки. Особливо це критично в підлітковому віці. Згідно з данними статистики (США), молоді люди, що перебувають на обліку в ювенальній поліції, у п'ять разів частіше вживають алкоголь, утричі частіше вживають наркотичні речовини, мають порушення імпульсного контролю та переживають на 30% вищий рівень травматичного стресу. Крім того, молоді люди, які пережили віктимізацію у ранньому дитинстві чи ранньому юнацькому віці, мають більшу ймовірність набуття залежності від психоактивних речовин. ШІ враховує також тип особистості та якість стосунків з найближчими особами.
Олександр Вольф,
провідний фахівець відділу міжнародного співробітництва, кафедра паліативної та хоспісної медицини НУОЗ України імені П. Л.Шупика, голова БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги»