Співробітники кафедри анестезіології та інтенсивної терапії взяли активну участь у роботі комісій Міністерства охорони здоров’я України з перевірки закладів охорони здоров’я (ЗОЗ) України щодо готовності до надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28.03.2020 р. № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)» (із змінами).
Перевірка передбачала встановлення стану підготовки ЗОЗ за окремими пунктами чек-листа, як-от: покази до госпіталізації (доцільність госпіталізації пацієнтів), кількість та відсоток лабораторно підтверджених госпіталізацій, стратегія виявлення ознак інфікування в персоналу тощо.
В результаті було встановлено, що:
- Госпіталізація пацієнтів у блоки, що призначені для лікування хворих з коронавірусною інфекцією відповідала виставленому діагнозу. Тобто пацієнти госпіталізувалися за профілем захворювання.
- Усім госпіталізованим пацієнтам під час надходження у лікарню проводилася лабораторна діагностика для підтвердження наявності у них коронавірусної інфекції.
- В окремих випадках виявлено нераціональне призначення антибактеріальної терапії: пацієнтам, госпіталізованим з діагнозом «Гостра негоспітальна вірусна пневмонія, викликана SARS-CoV-2», призначалося по два антибіотики за відсутності ознак бактеріальної пневмонії, або її виключення, підтвердженого аналізом на прокальцитонін чи за наявності негативного результату на прокальцитонін.
- Нерідко були відсутні лабораторні показники, що характеризують тяжкість і динаміку коронавірусної пневмонії (D-димер, С-реактивний білок). Тактика терапії не була визначена згідно з даними показниками та їх динамікою.
- У клініках, де було виявлено відхилення від протоколів МОЗ з лікування коронавірусної інфекції, звертало на себе увагу зменшення віку померлих пацієнтів, порівняно з закладами, в яких дані протоколи були стандартом терапії. Це супроводжувалося збільшенням відсотка летальності, в деяких лікарнях аж до 11,37%.
Подібні перевірки та залучення у їхній склад досвідчених лікарів-анестезіологів дозволяє об’єктивно встановити ступінь готовності закладів охорони здоров’я до надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19).