Протоколи ERAS (Enhanced Recovery After Surgery – прискорене відновлення після операції) передбачають мультимодальні шляхи періопераційного догляду за пацієнтом, що розроблені для досягнення раннього відновлення після хірургічних втручань, завдяки підтримці гомеостазу та зниженню рівня стресової реакції після операції.
Ключові елементи протоколів ERAS охоплюють передопераційну підготовку, стандартизовані схеми знеболення і анестезії та ранню мобілізацію пацієнтів. Вирішенню цих та інших проблем була присвячена ІІI-я Українська міжнародна конференція Української асоціації ERAS (UAERAS) «Програма ERAS в хірургічній практиці» (11-12 жовтня, м. Київ) на якій обговорювалися основні принципи ERAS у хірургії, а також особливості адекватного знеболення.
Активну участь в ній взяли співробітники кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НУОЗ України імені П.Л. Шупика. Свої доповіді представили: завідувач кафедри, професор Олег Лоскутов, доповідь «Реабілітація після черепно-мозкової травми: нейропротективні ефекти дексмедетомідину», професор Дмитро Дзюба «Програма ERAS спінальнiй хірургії: огляд рекомендацій 2022» та доцент Юрій Марков «Періопераційне застосування дексмедетомідину у схемі лікування післяопераційного болю». У доповідях були висвітлені рекомендації 2022 року з приводу седації пацієнтів з ЧМТ, які знаходяться у відділенні інтенсивної терапії та переваги застосування дексмедетомідину з метою нейропротекції; останні рекомендації в спінальній нейрохірургії (передопераційний період, застосування мультимодальної аналгезії під час операції та післяопераційні заходи). Серед інших були розглянуті питання альтернативних шляхів введення дексмедетомідину та показання до його застосування у відділенні інтенсивної терапії з посиланням на презентації, які були оприлюднені на щорічному Конгресі Euroanaesthesia 2022.
Воєнний стан і повітряна тривога внесли певні корективи щодо організації проведення форуму, але попри це конференція відбулася і викликала неабиякий інтерес у медичної спільноти: зареєструвалися близько 400 слухачів, зафіксовано понад 1000 переглядів під час трансляції в YouTube, отримані позитивні відгуки у чаті. Конференція стала гарною нагодою для ознайомлення з програмою ERAS та розширення знань про неї, завдяки конструктивному спілкуванню науковців і лікарів-практиків. Вона спонукає практичних лікарів для впровадження цієї програми у закладах охорони здоров’я.