Олександр Юрійович УСЕНКО

Доктор медичних наук (1999), професор (2010),

Заслужений лікар України (2004),

Лауреат Державної премії України (2009),

Академік НАМН України (2021)

Член Європейської асоціації ендоскопічних хірургів (European Association of Endoscopic Surgery( з 2001 року)

У 1985 році закінчив Київський медичний інститут імені О.О. Богомольця за спеціальністю «лікарська справа».

У 1997  – 2005 роках - директор медичного центру "Біофармтех" .

У 2005 – 2006 роках - заступник міністра охорони здоров`я АР Крим.

У 2006 – 2014 роках заступник директора з науково-організаційної роботи ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова» НАМН України.

З 2014 року - директор, керівник відділу хірургії шлунково кишкового тракту ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова» НАМН України.

З 2015 року завідувач кафедри хірургії та трансплантології НМАПО імені

П.Л. Шупика.

У 1990 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Вибір раціонального втручання на підшлунковій залозі з врахуванням вуглеводного обміну в хворих хронічним панкреатитом».

У 1999 році захистив докторську дисертацію на тему «Діагностика і хірургічне лікування органічного гіперінсулінізму». Учень академіка О.О. Шалімова.

Основний напрямок наукової діяльності – реконструктивна хірургія шлунково-кишкового тракту, мініінвазивна торако- та лапароскопічна хірургія стравохідно-шлункового переходу та середостіння, хірургічне лікування поєднаних захворювань шлунку, печінки та підшлункової залози.

Під керівництвом професора О. Ю. Усенка вперше в Україні було виконано трансплантацію легень від двох живих родинних донорів.

Підготував 2 докторів наук та 10 кандидатів медичних наук. Стажувався в провідних клініках Європи.

Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2009) за цикл робіт «Розробка та впровадження нових методів діагностики і хірургічного лікування захворювань підшлункової залози».

Лауреат премії Кабінету Міністрів України (2016) за роботу «Інноваційний підхід з організації та надання медичної допомоги у гібридній війні».

Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2017).

Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності "Хірургія" (2014), Голова правління громадського об’єднання «Асоціація хірургів України» (2015).

Автор понад 350 наукових та навчально-методичних праць, у тому числі 7 монографій, 2 підручників, 28 авторських свідоцтв та патентів. Неодноразово виступав на з’їздах, конгресах, науково-практичних конференціях України та за кордоном.

Головний редактор журналу «Клінічна хірургія».

Член редколегій журналів «Клітинна та органна трансплантологія», «Хірургія України».

Бібліографія:

Хірургія: підручник (ВНЗ І—ІІІ р. а.). – «Медицина», 2017 (в співав).

Олександр Олексійович Шалімов Миттєвості життєвого шляху. – К., 2018 (в співавт).