21 лютого 2024 року на кафедрі кардіохірургії, рентгенендоваскулярних та екстракорпоральних технологій НУОЗ України імені П.Л. Шупика відбувся фаховий семінар щодо розгляду підсумків дисертаційної роботи аспіранта кафедри Стана Миколи Васильовича «Оцінювання фракційного резерву кровоплину для визначення тактики реваскуляризаційних втручань у пацієнтів зі стабільною ішемічною хворобою серця» (науковий керівник – професор Борис Тодуров).
Засідання проходило під головуванням завідувача кафедри анестезіології та інтенсивної терапії професора Олега Лоскутова із залученням науково-педагогічних працівників та аспірантів кафедри кардіохірургії, рентгенендоваскулярних та екстракорпоральних технологій; функціональної діагностики; анестезіології та інтенсивної терапії, співробітників клінічної бази кафедри – ДУ «Інститут серця МОЗ України». Рецензентами виступили завідувач кафедри кардіології професор Марина Долженко та завідувач кафедри хірургії та судинної хірургії професор Сергій Саволюк.
Проведена робота дозволила встановити клінічні критерії, при яких дослідження ФРК є найбільш корисним для визначення показань до реваскуляризаційних втручань у пацієнтів зі стабільною ІХС. У пацієнтів з одно- і двосудинними проміжними ураженнями вінцевих артерій показник ФРК менше 0,8 свідчить на користь реваскуляризаційного втручання. У пацієнтів з багатосудинними ураженнями вінцевих артерій дослідження ФРК може вплинути на обсяг реваскуляризаційного втручання. Утім, при поєднанні багатосудинного ураження зі стенокардією і/або дисфункцією лівого шлуночка, в яких немає протипоказань, методом вибору є хірургічна реваскуляризація.
При визначенні доцільності перкутанного коронарного втручання при стабільній ІХС та проміжних ураженнях вінцевих артерій важливо передбачати можливість найбільш сприятливої післяпроцедурної динаміки асоційованої зі здоров’ям якості життя у пацієнтів старшого віку, з гіршими початковими показниками якості життя за опитувальниками SF-36 і SAQ, вищим початковим рівнем загального холестеролу сироватки крові, а також за відсутності окремих клінічних та ангіографічних факторів (цукровий діабет, перенесене у минулому гостре порушення мозкового кровообігу, дані щодо багатосудинного ураження вінцевого русла та рестенозів у зоні раніше імплантованих стентів).
На підставі позитивних відгуків рецензентів та з урахуванням підсумків наукової дискусії роботу рекомендовано до офіційного захисту в разовій спеціалізованій вченій раді.