Травень 2024 року – це місяць обізнаності про васкуліти. Це міжнародний захід, спрямований на інформування широкої громадськості та медичної спільноти про цю рідкісну хворобу. Кафедра нефрології та нирковозамісної терапії Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика також долучається до цієї ініціативи.
Потягом останніх 40 років захворюваність на ANCA-асоційовані васкуліти, для яких характерне ураження нирок, зросла. Зростання захворюваності пов'язане зокрема і з покращенням розпізнавання даної патології після широкого впровадження тестування на ANCA (антинейтрофільні цитоплазматичні антитіла).
Хоча васкуліти є досить рідкісним захворюванням, в практиці нефролога ця патологія зустрічається часто.
Іноді ANCA васкуліт може впливати на функцію нирок повільно - протягом тижнів, місяців або навіть років, але у багатьох людей це може відбуватися досить швидко, за кілька днів - нирковий васкуліт проявляється у вигляді швидко прогресуючого гломерулонефриту, який характеризуються гострим пошкодженням нирок, гематурією та протеїнурією. Перебіг зазвичай важкий і навіть за умови ранньої діагностики приблизно у третини пацієнтів протягом 5 років розвивається ниркова недостатність.
Для покращення як лікування так і його результатів необхідна координована співпраця на всіх ланках надання медичної допомоги.
Співробітники кафедри нефрології та нирково-замісної терапії ознайомлюють слухачів курсів спеціалізації та тематичного удосконалення, які проходять на базі кафедри з оновленням рекомендацій Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) 2024 року щодо надання допомоги пацієнтам з ANCA-асоційованим васкулітом. Цій темі була присвячена і одна із доповідей на Міжнародному конгресі «Всесвітній день нирки - 2024», який зібрав понад 2000 лікарів різних спеціальностей і де науковим партнером виступала кафедра нефрології та нирковозамісної терапії Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика.