Шостого квітня 2021 року відбулося засідання новоствореної Громадської ради при МОЗ України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО). Засідання пройшло в он-лайн форматі за підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».
До складу Громадської ради, затвердженого наказом МОЗ України від 16.03.2021 № 475 на підставі кандидатур, запропонованих ВРЦіРО, увійшло 20 осіб – представників різних християнських конфесій (православних, католицьких, протестантських), юдейських та мусульманських спільнот, а також громадських і благодійних організацій, що здійснюють діяльність у сфері охорони здоров’я. У професійному плані новий склад Громадської ради виявився мультидисциплінарним, так як об’єднав священнослужителів, освітян, науковців, практикуючих лікарів, фахівців з громадського здоров’я і соціальної роботи, біоетики, юристів-експертів з медичного та релігійного права. Окрім того, до участі в засіданні було запрошено низку інших учасників – священників, діяльність яких напряму пов’язана з душпастирським служінням у медичній сфері.
Зі вступним словом на початку засідання виступила заступниця Міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак, яка привітала усіх присутніх та висловила всебічну підтримку діяльності і ініціативам Громадської ради та окреслила основні пріоритетні напрямки, в яких — необхідне партнерство між релігійною спільнотою та Міністерством охорони здоров’я, включаючи питання впровадження капеланства, боротьби з пандемією тощо.
Після особистого представлення кожного члена Громадської ради Сергієм Убоговим, головою Громадської ради попереднього складу, було зачитано звіт про її діяльність за 2019−2020 роки, в якому проаналізовано стан виконання Плану роботи Громадської ради, показано основні досягнення та завдання, які потребують виконання.
Далі відбулися вибори керівних органів Громадської ради, за результатами яких було повторно переобрано на наступний термін: головою – професора Сергія Убогова, завідувача кафедри контролю якості і стандартизації лікарських засобів НУОЗ України імені П. Л. Шупика, президента ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров’я України»; заступниками голови – протоієрея Андрія Нагірняка, заступника голови Відділу соціального служіння Української Греко-Католицької Церкви, протоієрея Сергія Дмитрієва, в. о. голови Синодального управління медичного капеланства Православної Церкви України; виконавчим секретарем – Олександру Брацюнь, асистентку кафедри паліативної та хоспісної медицини НУОЗ України імені П. Л. Шупика, керівницю медичних програм Всеукраїнського благодійного фонду «Соборність». Одним із головних аргументів переобрання стала необхідність завершення розпочатого, зокрема, в частині впровадження капеланства в галузі охорони здоров’я.
У наступному блоці питань розглядалася нова редакція Положення про Громадську раду, яка була прийнята за основу, але з врахуванням численних правок і пропозицій, внесених учасниками засідання. Обговорювалася роль Церков і релігійних організацій у подоланні пандемії COVID-19. Було розглянуто та схвалено Концепцію і План дій щодо впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я України, а також зауважено на необхідності відновлення діяльності Робочої групи МОЗ України з питань впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я, утвореної в 2019 році.
У ході засідання підкреслено важливість розвитку професійних самоврядних капеланських організацій, зокрема, створеної у 2020 році Асоціації капеланів в охороні здоров’я України.
Окремим питанням, що викликало чимало дискусій, стало обговорення майбутньої системи клінічної підготовки капеланів для потреб охорони здоров’я. Так, було визначено два можливих шляхи навчання капеланів – на етапі здобуття вищої богословської освіти та на післядипломному етапі. При цьому, було зазначено, що адаптуючи модель капеланської підготовки під вимоги національного законодавства, слід також відразу орієнтуватися на визнані міжнародні та зарубіжні стандарти з клінічної душпастирської підготовки, що передбачають практично-орієнтований підхід до навчання.
У контексті вищезгаданого професором Сергієм Убоговим було повідомлено, що на даний час в НУОЗ України імені П. Л. Шупика триває робота щодо розробки Концепції освітньої діяльності у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою щодо підвищення кваліфікації з питань клінічної підготовки релігійних працівників, які виконують капеланські обов’язки у закладах охорони здоров’я та закладах соціального захисту, що надають медичну допомогу.
Останнім питанням було обговорено План роботи Громадської ради на 2021–2022 роки та визначено дату наступного засідання – 15 червня 2021 року. У період між засіданнями члени Громадської ради працюватимуть в рамках діяльності Секретаріату та робочих груп.
На завершення засідання усі присутні висловили щире сподівання, що спільна праця в рамках оновленої Громадської ради буде результативною та ефективною.