Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я 24 березня.
Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу. В Україні, згідно з Указом Президента України № 290 від 22 березня 2002 року також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається щорічно 24 березня.
Туберкульоз – це звичайна хвороба, і люди, які живуть із таким діагнозом, не складають небезпеки для оточення та в побуті, якщо дотримуються вимог інфекційного контролю. Ці правила знає кожний пацієнт, тому з перших днів лікування туберкульозу вони можуть перебувати вдома. Після двох тижнів протитуберкульозної терапії, хворий не виділяє збудника хвороби. Туберкульоз — зазвичай виліковне захворювання, але багато залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних протитуберкульозних препаратів та дисципліни пацієнта.
У травні 2014 року Всесвітня асамблея охорони здоров’я (м. Женева, Швейцарія) схвалила Глобальну стратегію «Покласти край туберкульозу» на період 2016–2035 рр., мета якої — подолати існуючі перешкоди в боротьбі з туберкульозом, лікарсько-стійким туберкульозом і ко-інфікуванням ВІЛ/Туберкульоз, підбити підсумки реалізації Глобального плану «Зупинити туберкульоз», що був розроблений Стратегічною робочою групою ВООЗ із туберкульозом та погоджений всіма країнами — членами ВООЗ.
Ефективність лікування пацієнта з туберкульозом залежить від швидкості діагностики захворювання, виявлення резистентності до ліків, вибору і дотримання належного режиму лікування. Із 2022 року Україна замінила метод мікроскопії мазка на молекулярно-генетичний метод виявлення туберкульозу. У рамках гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією 2021 року було заплановано закупити 129 систем GeneXpert для використання Xpert RIF Ultra як первинного діагностичного тесту з виявлення туберкульозу. На 01.01.2022 у медичних закладах України встановлено вже 298 систем GeneXpert.
З 2018 року в країні впроваджуються сучасні модифіковані короткострокові схеми лікування лікарсько-стійких форм туберкульозу із використанням нових протитуберкульозних засобів — бедаквіліну, деламаніду, претоманіду, що дозволило підвищити ефективність лікування, скоротити його терміни та дає змогу припинити подальше розповсюдження туберкульозної інфекції серед населення.
Співробітники кафедри фтизіатрії і пульмонології НУОЗ України імені П. Л. Шупика не залишаються осторонь і активно впроваджують в освітній процес на науково-практичних конференціях, семінарах, циклах ТУ, спеціалізації сучасні підходи до діагностики та лікування туберкульозу. Так, 21-22 березня 2023 р. професор С. Зайков та доцент Н. Гріцова прийняли участь у роботі семінару «Академія сімейного лікаря. Захворювання дихальних шляхів, алергізація та антибіотикорезистентність» з доповідями «Антибіотики при захворюваннях органів дихання: to be or not to be” та «Туберкульоз чи пневмонія? Нюанси диференційної діагностики», в яких висвітлили актуальні питання діагностики та лікування туберкульозу в сучасних умовах в нашій країні.