Саме під таким девізом 18 квітня 2023р. у Києві в конгрес-холі готелю «Premier Hotel Rus» проходила робота Х науково-практичної конференції «Актуальні проблеми лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень».

Проведення цього заходу було організовано співробітниками кафедри фтизіатрії і пульмонології НУОЗ України імені П.Л. Шупика, ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України» під керівництвом завідувача вказаної кафедри академіка НАМН України, професора Ю. Фещенка та за підтримки Національної академії медичних наук України, Асоціації фтизіатрів і пульмонологів України, Асоціації пульмонологів України.

Доцільність проведення цього вже традиційного заходу, який безпосередньо або в режимі онлайн відвідали фахівці з переважної більшості регіонів України, була зумовлена вкрай високою актуальністю проблеми бронхообструктивних захворювань (бронхіальної астми (БА), хронічного бронхообструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), на що постійно звертають особливу увагу експерти ВООЗ. Так, за даними цієї організації розповсюдженість ХОЗЛ в різних країнах світу коливається в широкому діапазоні та у дорослих виявляється в понад 20% випадків, на БА зараз хворіють від 1 до 18 % населення планети, що складає понад 350 млн. та 400 млн. осіб відповідно.  На жаль, в Україні існує значне недовиявлення та пізня діагностика як БА, так і ХОЗЛ, що знижує ефективність лікування відповідних категорій пацієнтів, погіршує прогноз, збільшує частоту ускладнень та летальних випадків.

Саме актуальним питанням персоніфікованого ведення хворих на астму, ХОЗЛ, а також ідіопатичного легеневого фіброзу/прогресуючого легеневого фіброзу й були присвячені доповіді співробітників кафедри фтизіатрії і пульмонології, зокрема завідувача кафедри академіка НАМН України професора Юрія Фещенка («Зміни парадигми в лікуванні ХОЗЛ»), професора Сергія Зайкова («Ключові зміни у GOLD 2023. Яким пацієнтам з ХОЗЛ потрібна протизапальна терапія?», «Астма-ХОЗЛ-перехрест: особливості ведення пацієнта»), доцента Людмили Юдіної («Чи є місце макролідам при інфекційному загостренні ХОЗЛ на тлі антибіотикорезистентності?»).

На конференції було представлено чимало доповідей з широкого кола питань щодо ведення даних категорій пацієнтів, обговорено чисельні соціальні, організаційні та практичні проблеми, з якими стикаються лікарі у своїй практиці. Особливу увагу в роботі конференції було приділено підвищенню ефективності лікування хворих на ХОЗЛ за допомогою нових інноваційних та комбінованих бронходилятаторів, випадків поєднання БА і ХОЗЛ з іншими захворюваннями, а також проблемі налагодження хірургічної допомоги таким пацієнтам, зокрема першому досвіду трансплантації легень.

Отже, проведена співробітниками кафедри фтизіатрії і пульмонології НУОЗ України імені П.Л. Шупика та ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України» Х традиційна науково-практична конференція ще раз підтвердила важливість проблеми  менеджменту випадків хронічних бронхообструктивних захворювань та зацікавленість лікарів щодо нових вітчизняних та світових підходів до ведення таких пацієнтів.