9 листопада 2021 року відбувся онлайн-захід (вебінар) за підтримки компанії МSD на тему «Імуноопосередковані побічні явища імунотерапевтичних препаратів та методи їх корекції», в якому взяли участь лікарі-інтерни кафедри онкології першого та другого років навчання.
Актуальність даного заходу зумовлена дедалі ширшим клінічним застосуванням імунотерапевтичних препаратів для лікування онкологічних захворювань. Варто відзначити, що клітини пухлини можуть експресувати антигени, відсутні у здорових тканинах, що є передумовою розвитку протипухлинної відповіді організму. Звісно, пухлинні клітини намагаються уникнути цієї імунної відповіді, зокрема шляхом використання так званих інгібіторних шляхів контролю (PD-1 та CTLA-4).
Блокування цих шляхів призводить до відновлення протипухлинної відповіді, проте така активація також може зменшити аутотолерантність імунних клітин поза пухлиною, що може призвести до розвитку імуноопосередкованих побічних явищ, що найчастіше спостерігаються у вигляді пневмоніту, тиреоїдиту, гепатиту, панкреатиту, міокардиту. В українських онкологів існує досвід використання препарату «Кітруда» (Pembrolizumab), що містить у своєму складі гуманізовані моноклональні антитіла до рецептора запрограмованої клітинної смерті PD-1.
Під час заходу слухачі отримали необхідну актуальну інформацію щодо імуноопосередкованих побічних явищ, методів їх діагностики та усунення. Доповідачами були завідувачка кафедри онкології Івано-Франківського державного медичного університету професор Анна Крижанівська та завідувачка відділення хіміотерапії Центру міжнародних клінічних досліджень (м. Дніпро), к.мед.н. Наталія Уржумова.
Сподіваємось, що протягом найближчих років в Україні буде зареєстровано значно більше сучасних імунотерапевтичних препаратів, що надасть лікарям можливість їх широкого використання у лікуванні онкологічних захворювань.