Незважаючи на воєнний стан в Україні, 20 вересня 2022 року українські онкогінекологи долучилися до проведення Всесвітнього дня гінекологічної онкології – GO day, що започаткований Європейським товариством гінекологічних онкологів (ESGO) та Європейською мережею груп по захисту інтересів пацієнток (ENGAGE) у 2019 році.
Проведення Всесвітнього дня гінекологічної онкології – це ще одна можливість підвищити обізнаність наших громадян щодо факторів ризику, стратегій профілактики та раннього виявлення найпоширеніших гінекологічних раків: раку шийки матки, яєчників, ендометрія, піхви та вульви.
У 2022 році GO day відзначався на Україні втретє. Цього року GO_day проходив під гаслом: «Давайте захищати наше здоров’я щодня». За сприянням медичного наставника проекту EngageTeens, доцента кафедри онкології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, д.м.н. Наталії Ціп, студенткою-медиком та головою українського відділення проєкту ENGAGe Teens Маргаритою Лизогуб була анонсована брошура для підлітків про папіломавірусну інфекцію та профілактику раку шийки матки, яка була перекладена на українську мову. Медико-психологічний супровід перекладу брошури здійснений онкопсихологом Національного інституту раку Аллою Наумовою.
Брошура розглядає проблему раку шийки матки, яка залишається актуальною в Україні незалежно від її візуальної локалізації. Без проведення адекватних профілактичних заходів у нашій державі до 2026 року прогнозується приріст захворюваності на рак шийки матки на 29,8% у жінок 40-49 років та на 23,4% у жінок 30-39 років (Tsip N. et al., 2019). Якщо враховувати факт, що 22% жінок на момент першої вагітності старші 30 років, то проблема стає ще гострішою, оскільки зберегти фертильність таким хворим не завжди можливо. Найдієвішим активним заходом вирішення цієї проблеми є просвітницька робота серед підлітків та молоді. У брошурі яскравим ілюстрованим матеріалом в доступній формі пояснюється, що таке вірус папіломи людини (ВПЛ), а також – що відбувається під час інфікування ВПЛ та як можна захиститися від раку шийки матки. Лейтмотив брошури такий: «Поєднання вакцинації та скринінгу – найкращий захист здоров’я». Також у ній акцентується увага на важливості вакцинації та скринінгу не тільки для дівчат, але й для хлопців.
Долучайтеся до заходу наступного року, адже це – наша спільна справа!