Огляд інтернет-ресурсу.
1. Оксфордський Центр доказової медицини (ДМ)
На сайті в числі інших корисних ресурсів є посилання Learnіng EBM (Вивчення ДМ), що містить ряд вказівок на навчальні матеріали, розбиті по темах: введення; п'ять основних принципів ДМ (постановка клінічного питання, пошук доказових відповідей, критична оцінка доказів, застосування отриманих доказів у лікарській практиці, оцінка ефектів). По кожному із зазначених пунктів є "внутрішні" джерела інформації Оксфордского Центра, а також "зовнішні" - посилання на навчальні матеріали в базах даних сторонніх постачальників інформації. Одно із самих удалих і інформативних джерел інформації для вивчення ДМ.
2. Центр Доказової медицини Університету Альберта
http://www.med.ualberta.ca/ebm/ebm.htm
Являє собою збірник інформаційних ресурсів, покликаних допомогти лікареві у визначенні, оцінці й застосуванні найкращих доказових даних для поліпшення якості медичної допомоги. Навчальні матеріали структуровані по розділах ДМ: введення; види клінічних проблем (питань), що виникають у процесі ведення пацієнтів; стратегія пошуку доказових відповідей (результатів епідеміологічних досліджень); науково-обгрунтовані (доказові) посібники із клінічної практики й ін. У кожній рубриці є вказівки на посилання з відповідною навчальною інформацією, у тому числі з рекомендаціями Журналу Американської медичної асоціації ( JAMA ) - одного з визнаних авторитетів в області ДМ. Крім того, представлений глосарій з ДМ.
3. Центр Health Evidence
http://www.cche.net/usersguides/main.asp
Центр Health Evіdence є структурним підрозділом Університету Альберта. Є одним з найбільше вдало і якісно розроблених ресурсів для вивчення ДМ. На сайті Центра інформація представлена у вигляді структурованого переліку рубрик по науково-обгрунтованної (доказової) медичній практиці: загальні питання; епідеміологічні дослідження з питань лікування/профілактики, діагностики, причинно-наслідкових зв'язків, прогнозу розвитку захворювань; наведені приклади клінічних сценаріїв, шляхи пошуку доказових відповідей, критична оцінка знайдених результатів; аналіз клінічних рішень; аналіз економічної ефективності; посібника із клінічної науково-обгрунтованної практики й багато чого іншого. Одне з найбільш рекомендованих джерел інформації.
4. Медичний центр SUNY Downstate , Медична бібліотека Брукліна
http://library.downstate.edu/EBM2/contents.htm
У даній бібліотеці представлені інформаційні джерела по розділах, зручним для вивчення принципів ДМ як для початківців, так і для досвідчених лікарів: введення; клінічні питання; пошук доказових даних і їхня критична оцінка; застосування отриманих даних для прийняття клінічних рішень; оцінка результатів; глосарій.
5. Бібліотека HealthScienceCenter Університету Флориди
http://www.library.health.ufl.edu/pubmed/PubMed2/
Авторами розроблена навчальна програма стратегії пошуку інформації, що стосується медико-біологічних проблем у середовищі PubMed (система безкоштовного доступу до електронних баз даних Національної Медичної Бібліотеки США - MEDLІNE , OLDMEDLІNE , що містить більше 15 мільйонів статей в області медико-біологічних наук). Пропонована інформація складається з покрокового докладного пояснення стратегії пошуку в PubMed . Становить істотний інтерес для лікарів, що займаються застосуванням принципів ДМ у своїй практиці.
6. Сайт British Medical Journal (Британський Медичний Журнал) – одне з самих авторитетних видань в галузі медицини
http://bmj.bmjjournals.com/collections/epidem/epid.shtml
Представлено навчальні ресурси з ДМ і епідеміології для початківців: основи епідеміології як науки; основи епідеміологічних досліджень, що є базою ДМ (когортні дослідження, дослідження випадок-контроль, рандомизировані контрольовані випробування й ін.); методи епідеміологічних розрахунків для оцінки частотних показників і ін.
7. Університет Південної Каліфорнії, Відділ Сімейної Медицини (модуль Education & Training).
Department of Family Medicine
На сайті представлені матеріали для самостійного вивчення принципів ДМ у вигляді окремих підмодулів, зручних для використання: введення в ДМ; кроки у використанні ДМ у медичній практиці: питання, що виникають при веденні хворого, покрокова стратегія пошуку доказової інформації, що відповідає на ці питання, оцінка отриманої інформації й відсівання неякісної інформації, застосування отриманої інформації для підвищення якості медичної допомоги. Є якісний глосарій з ДМ. Один з найбільш рекомендованих ресурсів.
8. Центр Доказової медицини Університету Торонто
http://www.cebm.utoronto.ca/intro/whatis.htm
Інформаційні ресурси ДМ представлені у вигляді окремих рубрик: знайомство із принципами ДМ; види проблем, що встають перед лікарями, і питань; пошук науково-обгрунтованих відповідей (досліджень, що доводять певні твердження); критична їхня оцінка; застосування науково-обгрунтованих методів у практиці лікаря й ін. Крім того, зазначені й інші ресурси - такі як причини інтересу до ДМ, чи дійсно практика лікарів відповідає принципам ДМ і чи можуть лікарі додержуватися цих принципів, обмеження, пов’язані із ДМ у процесі медичної практики й т.д. Є якісний глосарій з ДМ. Один з найбільш пізнавальних Інтернет-ресурсів.
9. Кокранівське Співтовариство. Відкриті навчальні матеріали
http://www.cochrane-net.org/openlearning/
Кокранівське Спітовариство (КС)- міжнародне співтовариство дослідників, що мають метою відшукувати й узагальнювати результати всіх коли-небудь, проведених рандомізованих клінічних випробувань лікувальних втручань. Основний продукт КС - Кокранівська бібліотека (КБ). КБ - електронна база даних результатів якісних досліджень - краще джерело для одержання наукового обґрунтування ефективності лікувальних втручань. Сайт являє собою збірник навчальних матеріалів для написання Кокранівських Оглядів - статей для КБ, червоною ниткою через які проходить навчання принципам ДМ.
10. Бібліотека Нью-йоркської медичної асоціації. Центр ресурсів з ДМ – матеріали для навчання і викладання.
http://www.ebmny.org/teach.html
Сайт цікавий тим, що представлено посилання на Інтернет-ресурси по самонавчанню принципам ДМ, а також інформаційні посилання для викладачів ДМ. Містить скачувані PowerPoіnt -презентації по різних темах в області ДМ, матеріали систематичних оглядів і багато чого іншого.
11. Медична Школа Масачусетського Університету. Центр ДМ
http://library.umassmed.edu/EBM/tutorials/
Підібрано навчальні матеріали з докладним описом застосування ДМ у лікарській практиці, що стосується терапії/профілактики, оцінці прогнозу плину захворювань, ризику їхнього виникнення й діагностичних заходів. Навчальні матеріали побудовані по рубриках ДМ: постановка клінічного питання (проблеми); трансформація клінічного питання в пошуковий запит; виявлення типу проведених різними авторами дослідженнях з даної проблеми, що містять відповідь; пошук кращих доказових даних в електронних базах даних Ovіd і PubMed.
12. Клінічна епідеміологія та ДМ для ефективної клінічної практики
Ресурси Бостонської дитячої лікарні (одна з авторитетних медичних дитячих установ США).
http://www.intensivecare.com/Tutorial.html#anchor1213305
Представлено структуровані матеріали по ДМ: введення; критична оцінка медичної літератури; основи біостатистики для лікарів; фундаментальні основи епідеміологічних досліджень; пошук доказових даних; систематичні огляди й інші ресурси.
13. Центр ДМ факультету Сімейної Медицини Мічиганського Університету
http://www.poems.msu.edu/InfoMastery/
Інформація представлена у вигляді структурованої по модулях бази навчальних даних з погодинним розкладом (тобто із вказівкою часу, необхідного на вивчення кожного модуля): введення (1година); діагностика (3-4ч); терапія (2-3ч); прогноз (2-3ч); позначка-аналіз (2-3ч); прийняття клінічних рішень (3-5ч); клінічні питання (1-2ч). Кожний модуль розбитий на зручні підмодулі.
Один з найбільш зручних для вивчення ресурсів.
14. Бібліотека ДМ Університету штату Іллінойс
http://www.uic.edu/depts/lib/lhsp/resources/ebm.shtml
Інформація представлена по кроках реалізації ДМ у медичній практиці: трансформація медичної проблеми в строго фокусоване питання; ефективний пошук доказової інформації, що відповідає на нього; критична оцінка знайденої інформації; впровадження в практику отриманої інформації; оцінка впливу впровадження. Крім того представлена навчальна інформація із систематичних оглядів і позначки-аналізу, доказовим клінічним руководствам, електронним базам доказових даних (наприклад, Кокранівська бібліотека), аналізу прийняття клінічних рішень і багато чого іншого.
15. Бібліотека Медичного Центру Duke University , Бібліотека Охорони Здоров’я, Університет Північної Кароліни
http://www.hsl.unc.edu/services/tutorials/ebm/welcome.htm
Інформація на сайті являє собою навчальні матеріали для студентів-медиків і лікарів, і присвячена основним принципам ДМ. Навчальні ресурси об'єднані в розділи ДМ: що таке ДМ? правильна постановка клінічних питань; правильна стратегія пошуку необхідної інформації для відповіді на них (пояснюється стратегія пошуку в Medlіne ); вірогідність отриманої інформації й впровадження її в практику; глоссарий ДМ. Крім того, тут пропонується тестове завдання для оцінки своїх знань в області ДМ.
16. Школа Охорони Здоров’я Університету Шеффілда RES & WCE
http://www.shef.ac.uk/scharr/reswce/reswce3.Htm
"Основи пошуку доказів" - 90-хвилинний короткий вступний курс, що пояснює основні поняття ДМ і складається з наступних розділів: введення; поняття клінічної ефективності; клінічна проблема й пошук відповідей; пошук у базах даних Medlіne і Cochrane Lіbrary і інших літературних джерелах; клінічна оцінка отриманих даних і ін. На цьому сайті також навчаються можуть пройти тестування для оцінки своїх знань.
17. База даних WISDOM
http://www.shef.ac.uk/uni/projects/wrp/seminar.html#EBP
Електронна база даних містить, крім усього іншого, ресурси з науково-доведеної медичної практики (ДМ) у вигляді коротких лекцій по темах: введення в ДМ; основні кроки на шляху до науково-доведеної медичної практики; електронні бази даних, що містять доказову інформацію (представлена стратегія пошуку в Medlіne ); критична оцінка інформації; клінічна оцінка інформації; абсолютний і відносний ризики і їхня інтерпретація; медична статистика; ДМ: від теорії до практики.
18. Дистанційні курси з ДМ ADEPT (Applying Diagnosis, (a)Etiology, Prognosis & Therapy methodological filters to retrieving the evidence)
http://www.shef.ac.uk/scharr/ir/adept/
Сайт дає матеріали для дистанційного навчання,, застосуванню принципів ДМ у медичній практиці. Вся інформація розділена на рубрики: введення в ДМ; основи дизайну епідеміологічних досліджень; дослідження з оцінки ефективності терапевтичних втручань, діагностичних заходів, оцінці причинно-наслідкових зв'язків, прогностичні дослідження; посібника із клінічної практики; економічна ефективність ДМ; впровадження принципів ДМ у медичну практику. Модулі містять додаткові посилання, деякі із цих модулів супроводжуються PowerPoіnt -презентаціями. Досить якісно сформований ресурс для дистанційного навчання ДМ.
19. Суперкурс - Інтернет курси з вивчення ДМ, які можуть вільно використовуватись для самонавчання і викладацької роботи
Сайт побудований у вигляді великої добірки великої кількості лекцій на епідеміологічну тематику у вигляді PowerPoіnt -презентацій. Лекції структуровані по розділах (темам), авторам, алфавітному порядку, новизні матеріалу й ін. Становить великий інтерес як для новачків, так і досвідчених фахівців в області епідеміології й доказової медицини.
20. Московський центр доказової терапії і фармакотерапії
У розділі "Що таке доказова медицина?" є добірка методичних матеріалів, публікацій, а також глосарій з ДМ. Крім того, сайт містить практичні рекомендації з терапії, підготовлені на підставі систематичних оглядів, з використанням методів ДМ; посилання на інші ресурси в області ДМ.
21. Санкт-Петербурзький інститут громадської Охорони Здоров’я
На сайті можна знайти навчальні матеріали, присвячені різним питанням в області досліджуваної дисципліни. Розділ "Епідеміологія" представляє ресурси: епідеміологічні дослідження, епідеміологія для непосвячених, прикладна епідеміологія й біостатистика, епідеміологічний аналіз у програмі Stata. Розділ "Біостатистика" містить корисні ресурси для ознайомлення зі статистичними програмами SAS і Stata і іншу інформацію. Розділ "Доказова медицина" складається з декількох лекцій по ДМ, PowerPoіnt - презентацій, методичних рекомендацій з пошуку в Medlіne і іншій інформації.
Сайт не "блищить" дизайном, але зібрав досить корисної інформації з досліджуваного курсу.
22. Міжрегіональне товариство фахівців з ДМ
Основний інтерес представляє розділ сайту "Ресурси", що містить бази даних клінічних рекомендацій, заснованих на доказових даних, посібника з підготовки таких рекомендацій, бібліотеку матеріалів по клінічних рекомендаціях. Крім того, містить добірку публікацій по ДМ: журнальні публікації (містять опис того, як правильно читати й критично оцінювати медичні статті), опис стратегії пошуку медичної доказової інформації в електронній базі даних Medlіne .
23. Корисні посилання по тематиці для лікарів і фармацевтів