У перспективі 2020 - 2030 рр. потреба у паліативній та хоспісній допомозі в усьому світі буде зростати. Кількість людей похилого віку збільшується, а поліпшення загального науково-технічного рівня охорони здоров'я призводить до того, що люди живуть довше.
За оцінками, наприклад, експертів з США, до 2030 року частина жителів цієї країни старше 65 років збільшиться вдвічі у порівнянні з 2010 роком і складе 20% (проти 13%). Кількість смертей в світі зросте з 57 мільйонів у рік в 2015 р. до 70 мільйонів у наступні 15 років. Тому не тільки власне хоспісна (яка може надаватися в останні тижні або місяці життя людини), але і довгострокова патронажна допомога людей похилого віку, буде актуальною.
Швидше за все, в більшості країн сфера допомоги важкохворим та людям похилого віку буде відчувати дефіцит кадрів. Уже в останні, як мінімум, 5 років в науковій літературі висловлювалися побоювання, що робочої сили, особливо висококваліфікованих медичних сестер, буде не вистачати. І причиною нестачі фахівців буде не тільки і не стільки відтік кадрів в інші сфери, наприклад, сферу розваг або харчової промисловості. Основна причина – посилення вимог до фінансування хоспісів в зв'язку з жорсткою економією коштів.
Пандемія значно прискорює ці соціально-економічні процеси.
Умови роботи персоналу хоспісів, паліативних відділень і т.д., звичайно, будуть поліпшуватися. З'явиться не тільки велика автоматизація. Більше хоспісів використовуватимуть більш ефективне обладнання і засоби догляду. Все більше «живих куточків», зимових садів, провітрюваного простору і широких вікон, відкритих дахів, мансард і балконів з видом на природу і садків при хоспісах та інших установах. Відповідно, зростатиме роль фахівців з просторового дизайну та планування.
Багато медичних установ зі сфери допомоги тяжкохворим будуть все ширше співпрацювати з представниками інших професій. Не тільки з згаданими вище фахівцями з дизайну, але й психології та духовних практик, логопедами, дефектологами, програмістами, маркетологами, консультантами по почуттях, коучами по емпатії, аніматорами, клінічними фармакологами, арттерапевтами і представниками багатьох інших нових професій, які з'являться в результаті економічної рецесії. Це буде продиктоване новими технічними умовами роботи, заощадженням коштів і новими потребами паліативних пацієнтів.
Олександр Вольф, провідний фахівець відділу з міжнародного співробітництва, асистент кафедри паліативної та хоспісної медицини НМАПО імені П.Л. Шупика, голова БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги»