МОН України надав роз’яснення щодо ліцензування освітньої діяльності https://mon.gov.ua/storage/app/media/pravo-diyalnosti/2018/12/nayposhirenishibez-pislyadiplomn1.pdf
Яким чином здійснюється підготовка іноземців та осіб без громадянства у сфері вищої, післядипломної освіти закладом вищої та післядипломної освіти, якщо заклад раніше не отримував ліцензію на таку послугу?
Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено, що у разі наміру ліцензіата розширити провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, він подає до органу ліцензування заяву про розширення провадження такого виду господарської діяльності разом з документами згідно з відповідними ліцензійними умовами. Згідно з пунктом 9 Ліцензійних умов започаткування провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти закладом освіти, зокрема з метою підготовки іноземців та осіб без громадянства за спеціальністю, є розширенням провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти і підлягає ліцензуванню в установленому порядку. Вимоги щодо започаткування та провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти та післядипломної освіти для осіб з вищою освітою, зокрема з метою підготовки іноземців та осіб без громадянства за спеціальністю, визначено пунктами 15, 27-45 Ліцензійних умов. Перелік документів для проходження процедури ліцензування, в тому числі і розширення провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти та післядипломної освіти для осіб з вищою освітою, визначено пунктом 46 Ліцензійних умов. Отже, закладу освіти необхідно подати до Міністерства відповідну заяву про розширення провадження освітньої діяльності з метою підготовки іноземців та осіб без громадянства за спеціальністю та необхідні документи, передбачені Ліцензійними умовами.
- Яким чином трактувати для закладів вищої та післядипломної освіти ліцензований обсяг та як рахувати максимальну кількість осіб, яким заклад освіти може одночасно забезпечити здобуття вищої освіти?
Відповідно до підпункту 5 пункту 2 Ліцензійних умов ліцензований обсяг у сфері вищої або післядипломної освіти для осіб з вищою освітою – це визначена ліцензією максимальна кількість осіб, яким заклад освіти може одночасно забезпечити здобуття вищої освіти за відповідною спеціальністю певного рівня вищої освіти або за відповідною спеціальністю (програмою, галуззю знань) у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою. Тобто, кількість осіб, які одночасно навчаються за відповідною спеціальністю на певному рівні вищої освіти або за програмою/спеціальністю у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою (з урахуванням курсів або строку навчання), не повинна перевищувати ліцензований обсяг, визначений 2 відповідною ліцензією на спеціальність у сфері вищої освіти або на програму/спеціальність у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою.
- За якою процедурою відбуватиметься переоформлення ліцензії із встановленням збільшеного ліцензованого обсягу з врахуванням строку навчання відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності»?
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 347) закладам освіти, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти, за їх заявою може бути переоформлена ліцензія із встановленням збільшеного ліцензованого обсягу з урахуванням строків навчання за умови дотримання вимог Ліцензійних умов. Наразі Міністерством здійснюється доопрацювання відповідних модулів в Єдиній державній електронній базі з питань освіти для автоматизованого переоформлення ліцензій на освітню діяльність у сфері вищої освіти з урахуванням строків навчання. Про початок запровадження вказаної процедури та порядку переоформлення ліцензій на освітню діяльність у сфері вищої освіти із встановленням збільшеного ліцензованого обсягу з урахуванням строків навчання Міністерством додатково буде поінформовано заклади вищої освіти та наукові установи.
- Які кваліфікаційні вимоги передбачені до членів групи забезпечення відповідної спеціальності?
Згідно підпункту 29 Ліцензійних умов група забезпечення спеціальності у кожному підрозділі закладу освіти, де здійснюється підготовка за спеціальністю, повинна складатися з науково-педагогічних або наукових працівників, які працюють у закладі освіти за основним місцем роботи та мають кваліфікацію відповідно до спеціальності і які не входять (входили) до жодної групи забезпечення такого або іншого закладу вищої освіти в поточному семестрі. Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Ліцензійних умов кваліфікація відповідно до спеціальності - кваліфікація особи, підтверджена документом про освіту чи науковий ступінь із відповідної спеціальності або підтверджена науковою, науково-педагогічною, педагогічною чи іншою професійною діяльністю за відповідною спеціальністю за не менш як сімома видами чи результатами, переліченими в пункті 30 Ліцензійних умов.