Минулого тижня минуло 100 років від дня народження хірурга, доктора медичних наук, професора, завідувача кафедри оперативної хірургії і топографічної анатомії Михайла Несторовича Умовіста (1919-2005)

Народився Михайло Несторович у 1919 році. Закінчив Київський (у Челябінську) медичний інститут.

Учасник Другої світової війни, військовий лікар окремого повітрянодесантного батальйону.

Вихованець наукової школи академіка М.М. Амосова. У 1970 р. захистив докторську дисертацію «Хирургическая анатомия предсердно-желудочковой проводящей системы при наличии врожденных дефектов перегородок сердца». Науковий напрям: хірургічна анатомія стравоходу, морфологія і хірургія серця та судин, рановий процес.

Автор 110 наукових праць, у т. ч. 1 монографії. Під його керівництвом виконані 1 докторська та 3 кандидатські дисертації.

Директор Київського державного інституту удосконалення лікарів (1959–1984) — цю посаду він обіймав протягом 25 років.

У цей період відбуливя важливі події в житті інституту, які наклали відбиток на всю його подальшу діяльність.

Вони пов`язані насамперед зі значним зростанням кількості кафедр, що було обумовлено потребами практичної охорони здоров`я, яка з початку 60-х років взяла курс на розширення, удосконалення і підвищення якості спеціалізованої медичної допомоги.

За керування Михайла Нестеровича були відкриті наступні кафедри:

1959 р. — відкриття кафедри педіатрії №2,

1960 р. — відкриття кафедри клінічної і лабораторної діагностики,

1962 р. — відкриття кафедри нервових хвороб №2,

1963 р. — відкриття кафедри ортопедичної стоматології,

1965 р. — відкриття кафедри загальної та комунальної гігієни,

1966 р. — відкриття кафедри радіаційної гігієни,

1967 р. — відкриття кафедри анестезіології і реаніматології,

1967 р. — відкриття кафедри неонатології,

1968 р. — відкриття кафедри цивільної оборони,

1968 р. — відкриття кафедри гігієни токсикології і клініки отруєнь пестицидами,

1969 р. — відкриття кафедри дитячої психоневрології,

1969 р. — відкриття кафедри гематології і трансфузіології,

1969 р. — відкриття кафедри реабілітації, лікувальної фізкультури і мануальної терапії,

1970 р. — відкриття кафедри геронтології і геріатрії,

1974 р. — відкриття кафедри травматології, ортопедії і опікових травм,

1975 р. — відкриття кафедри торакальної хірургії та пульмонології,

1976 р. — відкриття кафедри дитячої стоматології,

1978 р. — відкриття кафедри дитячої днрматовенерології,

1978 р. — відкриття кафедри  організації і економіки фармації,

1978 р. — відкриття кафедри функціональної діагностики,

1980 р. — відкриття кафедри терапевтичної стоматології №2,

1980 р. — відкриття кафедри акушерства і гінекології №3,

1980 р. — відкриття кафедри нервових хвороб №3,

1980 р. — відкриття кафедри педіатрії №3,

1980 р. — відкриття кафедри дитячої хірургії.

а також:

1963 р. — отримання Інститутом права захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук,

1967 р. — отримання Інститутом права захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук.

Бібліографія:

Проводящая система при врожденных дефектах перегородок сердца. – К., 1973 (в соавт.)

Клиническая анатомия глазницы и органа зрения: Учебн. пособие. – М., 1983 (в соавт.)

Современное состояние проблемы трансплантации органов. – М., 1983 (в соавт.)

Оперативное лечение гнойно-воспалительных заболеваний таза. – М., 1983 (в соавт.)

Клиническая анатомия анализаторов обоняния, слуха и равновесия. – М., 1985 (в соавт.)

Оперативные вмешательства по детоксикации организма. – М., 1988 (в соавт.)