Google search

22 жовтня 2019 року в Київському регіональному центрі НАПрН України відбувся круглий стіл на тему: «Правове регулювання темпоральних меж життя людини». Захід був організований Київським регіональним центром НАПрН України, Центром медико-правових досліджень НАПрН України та НАМН України, Регіональною організацією в підтримку права людини на гідну смерть та відбувся за підтримки адвокатського об'єднання «Татаров, Фаринник, Головко» і адвокатського об’єднання «Vi Vates».

Метою заходу було обговорення актуальних філософських, етико-правових та юридичних питань темпоральних меж життя людини, гармонізація наукового, етико-правового та юридичного понятійного апарату у сфері визначення моментів початку та закінчення життя людини, а також обговорення проекту закону «Про забезпечення дотримання права людини на гідне закінчення життя» та внесення відповідних змін до пов’язаних з ним нормативно-правових актів.

Активну участь у заході взяли члени Комісії з питань етики при НМАПО імені П.Л. Шупика. зав. кафедри філософії, професор С. Пустовіт, яка представила доповідь «Філософські аспекти смерті та вмирання», професор кафедри філософії Н. Бойченко – «Цінність людського життя: етико-правові аспекти», доцент кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Ю. Марков доповів про медичні аспекти проблеми пацієнта, який помирає, зокрема, про труднощі анестезіологічного забезпечення у пацієнтів з невиліковними життєзагрожуючими станами. В дискусіях також взяв участь доцент кафедри філософії Б. Остапенко.

В доповідях учасників круглого столу були також розглянуті та обговорені такі питання: правовий статус ембріону; закінчення та початок людського життя з точки зору фізики, нейробіології, біоінженерії; забезпечення прав пацієнта в системі паліативної допомоги; паліативна допомога в Україні, як можлива альтернатива евтаназії; перспективи правового врегулювання позбавлення життя людини на її прохання та ін.

Загалом у дискусії взяло участь біля 30 представників різних галузей знань – вчених, науково-педагогічних працівників, юристів, громадських діячів. Присутні констатували, що коло розглянутих проблем є надзвичайно актуальним для України і потребує подальшого міждисциплінарного дослідження та етико-правового врегулювання. Було прийнято рішення продовжити дослідницьку роботу в цьому напрямку та зробити проведення круглого столу регулярним.