4 - 7 грудня в Туреччині (місто Конья) відбувався 3-й міжнародний J Project Конгрес. J Project є центрально-східноєвропейським освітньо-науковим проектом, покликаним підвищити обізнаність суспільства щодо первинних імунодефіцитів шляхом організації науково-практичних освітніх заходів та розширення академічного співробітництва у сфері діагностики та лікування первинних імунодефіцитів (ПІД) у Східній і Центральній Європі.

J Project стартував у 2004 році за підтримки Фонду Джеффрі Модел (Jeffry Model Foundation - JMF, США) за ініціативи професора Ласло Мароді (Дебреценський університет, Угорщина). Україна стала однією з перших восьми держав, які в 2004 році приєдналися до цього проекту. Згодом до даної ініціативи приєдналися країни Азії.

Згідно з цілями даного міжнародного проекту в кожній країні проводяться науково-освітні заходи по підвищенню настороженості щодо ПІД серед медичної спільноти. Поряд із національними зустрічами в країнах-учасницях один раз на два роки проводиться міжнародний J Project Конгрес. Цього року проведення Конгресу було присвячене 15-й річниці існування і успіхів J Project.

Локацією для проведення вже традиційно стала Туреччина. Цього разу J Project Конгрес був об’єднаний з Першим міжнародним педіатричним Румі Конгресом. 3-й міжнародний J-Project Конгрес зібрав фахівців в галузі імунології з близько 30 країн. Від України в Конгресі взяли участь 12 делегатів, серед них 5 – співробітники кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології, які представили результати своєї науково-практичної діяльності у вигляді 7 доповідей, з них 4 усних англійською мовою: «Update on WHIM syndrome» (Алла Волоха), «Novel mutations in CINCA/NOMID syndrome» (Юрій Степановський), «De novo autosomal mutations in MALT1 deficiency» (Анастасія Бондаренко), «HSCT in patient with DOCK8 deficiency» (Анна Гільфанова), «Immunological features of IL7R deficiency» (Дарія Осипчук), «Protective immunity against measles in patients with primary immunodeficiency: the role of vaccination and IVIG» (Анастасія Бондаренко, Алла Волоха, Анна Гільфанова, Анна Лісовська), «Treatment options in patients with APDS type I» (Анна Гільфанова).

Східна гостинність помножена на високий науковий рівень контенту Конгресу надихають підвищувати професійний рівень, співпрацювати із закордонними колегами, впроваджувати кращі світові стандарти допомоги пацієнтам з ПІД в Україні.