17 грудня 2019 року біля Верховної Ради України відбулася солідарна акція протесту профспілок України.
Професійна спілка працівників охорони здоров’я України висунула вимоги до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України:
- Погасити до 31 грудня 2019 року заборгованість по заробітній платні працівникам закладів охорони здоров’я, забезпечити в подальшому її своєчасну виплату.
- Невідкладно підвищити заробітну плату медичним працівникам та встановити мінімальну зарплату для працівників галузі охорони здоров'я на рівні не менше 4 розмірів прожиткового мінімуму для працездатного населення (8400 грн.).
- Відновити:
3.1. Норми Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» для забезпечення доступної і якісної медичної допомоги населенню та підвищення зарплати медпрацівникам щодо:
- фінансування програми медичних гарантій на рівні не менше 5 % від ВВП;
- оплати праці медичних працівників з розрахунку не менше за 250 % середньої заробітної плати в Україні за липень попереднього року (лікар – 27 тис. грн., медсестра – 16 тис. грн.) та передбачити фінансування зазначених норм Закону.
3.2. Право медичних працівників на пенсію за вислугу років.
3.3. Колективні переговори та укласти до 1 квітня 2020 року Галузеву Угоду в охороні здоров’я на новий термін.
- Затвердити до 1 квітня 2020 року для медпрацівників комунальних некомерційних підприємств:
- нормативи навантаження;
- умови оплати праці, що включатимуть виплату надбавки за вислугу років, тривалість безперервної роботи, за кваліфікаційну категорію, шкідливі умови праці, а також допомоги на оздоровлення.
- Забезпечити:
5.1. Вирішення до 15 лютого 2020 року колективного трудового спору між Профспілкою та Кабміном, що передбачає, зокрема, прийняття Державної програми соціально-економічного захисту працівників охорони здоров'я в умовах реформування галузі (працевлаштування, навчання/перенавчання, «місцеві стимули», вихідна допомога при виході на пенсію).
5.2. Виконання та фінансування Закону України «Про екстрену медичну допомогу» із збереженням лікарсько-фельдшерських бригад та підвищення заробітної плати працівникам служби ЕМД.
5.3. Прийняття законопроекту щодо соціальних гарантій працівників охорони здоров’я, реєстр. № 0909 від 29.08.2019.
- Не допустити:
6.1. При прийнятті законодавства про самоврядування медичних професій запровадження для медичних працівників:
- контрактної форми трудових договорів;
- примусового членства в органах самоврядування медичних професій;
- додаткової професійної відповідальності;
- обмеження або позбавлення права на здійснення професійної діяльності.
6.2. Закриття закладів охорони здоров’я та масових звільнень медичних працівників внаслідок впровадження Програми державних гарантій медичного обслуговування населення.
6.3. В умовах лібералізації трудового законодавства звуження змісту та обсягу прав найманих працівників на оплату праці, зайнятість, відпочинок та свободу об'єднань, передбачених нормами міжнародного права, що ратифіковані Україною.
В солідарній акції протесту профспілок України взяли участь голова Професійної спілки працівників охорони здоров’я України Вікторія Коваль, заступник голови Професійної спілки працівників охорони здоров’я України Ірина Швець, голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергій Кубанський, голова Первинної профспілкової організації НМАПО імені П. Л. Шупика Валерій Бугро.