Мета – детально відпрацьоване, узгоджене, лаконічне формулювання бачення майбутнього. Отримання очікуваних змін ситуації в суспільстві (в навколишньому середовищі тощо) в результаті виконання проєкту. Наприклад, - понад 500 новонароджених з екстремально низькою вагою тіла, які знаходяться на спостережнні в лікарні «ОХМАТДИТ», отримають доступ до харчування протягом 6 перших місяців життя.
Мета – коротке визначення того, який позитивний результат буде отримано від реалізації проєкту.
У зв'язку з цим, дуже важливе значення має формулювання проблеми, на вирішення якої спрямовано проєкт.
Мета будується за такою схемою:
Що зробити для досягнення мети і яким чином це зробити.
В меті повинна бути вказана проблема, яку вирішує організація (що зробити) і яким шляхом це буде зроблено (цільова група, чию проблему вирішує проєкт), а також повинно бути вказано за допомогою чого, або яким способом буде досягнута ця мета (яким чином це буде зроблено).
Ще приклад формулювання мети:
Метою проєкту є забезпечення права батьків на цілодобове відвідування їх дітей, які перебувають у реанімації.
При детальнішому аналізі необхідно зауважити, що термін "мета” може мати різні значення.
Нас цікавлять три наступні:
По - перше, мета — це такий стан речей, якого ми хочемо досягти; вибраний результат наших дій. Як повинна змінитися ситуація? Які наслідки хочемо отримати? Яким є бажаний результат?
По - друге, мета – це щось, до чого ми прагнемо, точка на горизонті, що визначає напрямок нашого руху;
По - третє, мета – це предмет (об’єкт) вибраних дій; те, на що ці дії направлені.
Одначе самого бачення, що ж має змінитися у тій чи іншій сфері недостатньо. Наступним кроком є формулювання списку завдань.
Завдання проєкту – це поліпшення ситуації, яку ви описали у постановці проблеми, тому завдання повинні бути максимально конкретизованими, реалістичними та досяжними, тобто – це конкретні події, які можна виміряти і без яких мета не може бути досягнутою. Це зміни, поліпшення ситуації, які відбуваються крок за кроком в міру реалізації проєкту. Необхідно визначити завдання, встановити планові кількісні та якісні показники цих змін.
Завдання – це короткі конкретні формулювання, що більш детально описують результати, які очікуються і в сукупності забезпечують досягнення мети. Потрібно відрізняти завдання проєкту від мети і методів її досягнення, так як методи – це вирішення тих питань, з допомогою яких завдання будуть виконані.
Завдання – це способи вимірювання результатів, показники, які свідчитимуть чи зробили ми те, що збиралися зробити. Завдання визначається своєю конкретністю. Якщо мета є суттю вирішення однієї із найважливіших проблем, то завдання є однією із кількох складових розв’язання цієї проблеми. Зазвичай для досягнення мети потрібно реалізувати декілька паралельних або послідовних завдань.
Формулювання завдання повинно починатися дієсловом – „здійснити”, „провести”, „впровадити”, „надати” тощо, але не „здійснювати”, „проводити”, „впроваджувати”, „надавати”. Не можна формулювати завдання словами, які описують процес, як, наприклад, "поліпшення” чого небуть... В тоні вашого опису має відчуватися впевненість – це буде зроблено.
Природно, що завдання мають відповідати меті. Іншими словами - завдання - це окремі мікроцілі, які дозволяють прийти до мети.
Специфікація завдань – більш конкретне формулювання цілей що є орієнтованими на кінцевий результат і здійснення яких вимірюється.
Завдання, як і мета, приносять найбільшу користь, коли вони чітко сформульовані і прямо відповідають таким вимогам:
Мають бути чіткими, конкретним, певними і діючими: що має бути зроблено?
Вимірність – підлягають оглядовому підтвердженню.
Реалістичність – не бути надто високими але такими яких можна досягти за допомогою наявних ресурсів.
Гідність – не бути надто низькими, дрібними, безглуздими.
Адекватність – обґрунтована передача доручень системи і їх відповідність потребам громади.
Підготував Олександр Вольф, провідний фахівець відділу з міжнародного співробітництва НМАПО імені П.Л.Шупика