Сьогодні в Україні для медичних працівників є доступною і достатньо ефективною вакцина AstraZeneca. Застосування цієї вакцини в Канаді, Великобританії, Польщі свідчить про її ефективність (більше 75%) саме при штамі коронавірусу, який переважає у нас.
Вакцинація учасників навчального процесу створить колективний імунітет, який дозволить повернутися до традиційного, ефективного навчального процесу з проведенням повноцінних практичних занять, мультидисциплінарних консиліумів, на яких розглядаються складні клінічні випадки, а також занять із живим спілкуванням слухач-лектор.
На кафедрі проводиться роз’яснювальна робота серед учасників навчального процесу про необхідність вакцинування. Як будь-який вірус, COVID-19 знаходиться в постійному процесі мутації, оскільки є підґрунтя: більша кількість заражень - більша швидкість мутацій. Зміна в геномі призводить до набуття вірусом нових властивостей, тому саме за допомогою вакцинації можна зупинити процес адаптації вірусу до впроваджених карантинних заходів. Оксфордську вакцину AstraZeneca, яку наразі використовують в Україні, виробляють в Індійському інституті сироватки крові під брендом Covishield, що є найбільшим виробником вакцин у світі з потужністю понад 50 млн. доз на місяць.
Covishield – це ослаблена версія аденовірусу шимпанзе, що має широкий спектр дії. Стимулює імунну систему до продукування антитіл для дії на будь-яку коронавірусну інфекцію. Безперечно, як будь-яка вакцина, Covishield має протипоказання та побічні ефекти, але вони не повинні впливати на прийняття рішення щодо вакцинування. Кожна людина повинна свідомо прийняти для себе рішення.
18 березня 2021 року КНП «Київський міський клінічний онкологічний центр» проводив планову вакцинацію. Вакциною Covishield були щеплені майже 100 співробітників онкоцентру в тому числі й співробітники кафедри онкології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, які згідно з Наказом МОЗ за № 698, П-2 не припиняли надавати онкологічну допомогу в період пандемії.
У числі перших щеплених були в. о. директора КНП КМКОЦ Олександр Клюсов і завідувач кафедри онкології професор Прокіп Гордійчук. Процедура вакцинації проходила організовано, згідно карантинних вимог. Кожен підрозділ мав спеціально призначений час вакцинації та відповідальну особу, яка перебувала на постійному зв’язку з організатором проведення процедури. Перед вакцинацією претенденти проходили попередній огляд спеціалістами, а вже потім їм вводилася вакцина з наступним 30-хвилинним спостереженням. На пункті вакцинації чергувала анестезіологічна та алергологічна бригади. За період спостереження ніяких ускладнень серед вакцинованих не зафіксовано.
Професор Прокіп Гордійчук після періоду спостереження активно відпрацював ще чотири години в операційній, тому через добу ми поцікавилися його станом після вакцинації. Зі слів професора: «Враження – як після будь-якої вакцинації, які мені проводили впродовж мого життя, але значно краще, ніж було після вакцини від кліщового енцефаліту. Місцевих проявів у місці ін’єкції не було. Через 12 годин після вакцинації з’явився помірний головний давлючий біль, тахікардія до 100 уд., м’язовий, суглобний біль. Варто зауважити, що ці побічні ефекти значно зменшувалися при фізичній чи розумовій активності і не потребували додаткових лікувальних заходів. Через 24 години усі симптоми самостійно зникли, тому раджу усім, у кого є покази, обов’язково пройти вакцинацію і долучитися до формування колективного імунітету».