Вакцини, що містять інактивований (вбитий) вірус, схожі на інактивовану вакцину проти поліомієліту. Така вакцини виробляється компанією Sinovac. У цих вакцинах вірус втрачає свою інфекційну здатність внаслідок впливу хімічних речовин, таких як формальдегід, або при дії тепла. Однак для виготовлення таких вакцин початково потрібні великі кількості живого вірусу. Вакцини з інактивованим вірусом безпечні для імуноскомпрометованих осіб.
Білкові вакцини
Білкові субодиничні вакцини подібні за складом до вакцини проти гепатиту В. Основною білковою субодиницею вірусу є шиповидний білок вірусу або його частина - «рецептор-зв'язуючий домен». Аналогічні вакцини були розроблені проти вірусу, що викликає SARS, забезпечували захист від інфекції у мавп, але на людях ці вакцини не випробовувалися. Для забезпечення їх ефективності може знадобитися включення ад'ювантів в складі вакцин, а також введення декількох доз вакцин.
Вакцина, що містить вірусоподібні частинки, схожа на вакцину проти папіломавірусу людини. Порожні вірусні оболонки імітують структуру коронавіруса, але не можуть заражати, оскільки в них відсутній генетичний матеріал. На сьогодні кілька дослідницьких груп займаються розробкою вакцин на основі вірусоподібних частинок (VLP - Virus-Like Particles). Вакцини здатні викликати потужну імунну відповідь, але їх виробництво може бути складним.
Вакцини на основі нуклеїнових кислот
Нуклеїнова кислота проникає в клітини людини, які потім виробляють копії вірусного білка; більшість з таких вакцин кодують шиповидний білок вірусу. РНК-вмісні вакцини безпечні і прості в виробництві: для їх виробництва потрібно лише отримання генетичного матеріалу, а не вірус.
Векторні вакцини
Вірусний вектор, що реплікується (наприклад, атенуйований вірус кору). Нещодавно ліцензована вакцина проти лихоманки Ебола є прикладом векторної вакцини. Вакцина «реплікується» в клітині. Зазвичай безпечні і індукують сильну імунну відповідь. Однак наявність імунітету до вірусу-вектору, може знизити ефективність вакцини.
Вірусний вектор, що НЕ реплікується (наприклад, аденовірус)
Жодна з зареєстрованих раніше вакцин не була заснована на цій технології, але застосування вірусного вектора давно використовується в генній терапії. Для індукування довготривалого імунітету можуть знадобитися бустерні дози.
Основні властивості вакцини: імуногенність, ефективність, безпека.
Імуногенність вакцини - це здатність вакцини утворювати гуморальний (визначені рівні антитіл у відсотках) та/або клітинно-опосередкований імунітет. Цей показник за даними клінічних досліджень має бути більше 90% (крім вакцин для профілактики грипу); для комбінованих вакцин кожен з компонентів повинен відповідати цьому показнику.
Efficacy (укр.: ефективність вакцини) – визначається як % зменшення в частоті випадків хвороби в групі вакцинованих у порівнянні з групою невакцинованих при оптимальних умовах (чи працює вакцина в ідеальних умовах)
Епідеміологічна ефективність вакцини (effectiveness) - зниження кількості випадків захворювання інфекційної хвороби після вакцинації порівняно до кількості випадків захворювання до вакцинації.
Ефективність вакцини визначає прямий і непрямий захист (тобто захист не вакцинованих людей вакцинованими). Ефективність вакцинації залежить від рівня охоплення щепленнями, кореляції вакцинного штаму і штаму, що циркулює, дотримання умов «холодового ланцюга».
Як працює вакцина ChАdOx-1 компанії AstraZeneca?
Ця вакцина є вірусною векторною вакциною. Сам вірус SARS-CoV-2 не використовується у виробництві цього виду вакцин.
Вакцина використовує нешкідливий модифікований аденовірус у якості носія генетичного матеріалу вірусу SARS-CoV-2. Генетичний матеріал - це сегмент ДНК SARS-CoV-2, який кодує специфічний шипуватий білок вірусу SARS-CoV-2. Вірус, що доставляє ген, відомий як вірусний вектор. У цій вакцині вірусним вектором є ослаблений аденовірус шимпанзе. Аденовірус був модифікований таким чином, що він не може розмножуватися в клітинах людини і, отже, не може викликати жодної хвороби. Після того, як він передав генетичний код шипуватого білка SARS-CoV-2, аденовірус руйнується організмом.
Після введення вакцини вірусний вектор проникає в наші клітини в місці ін’єкції і доставляє генетичний матеріал SARS-CoV-2. В клітині спочатку утворюється мРНК шипуватого білка вірусу SARS-CoV-2, а потім на матриці мРНК продукується шипуватий білок SARS-CoV-2. Потім вироблений білок розпізнається клітинами імунної системи і формується імунна відповідь на цей антиген. При стимуляції імунної системи продукуються специфічні антитіла до шипуватого білка SARS-CoV-2 та утворюються клітини памяті, не викликаючи хвороби. Завдяки формуванню імунної памяті ваша імунна система в майбутньому буде готова швидко боротися SARS-CoV-2 та запобігти захворюванню на COVID-19. Ця імунна пам’ять накопичується у вашому організмі після прийому двох доз вакцини.
Згодом організм знищує вірусний вектор вакцини. Після того, як він передав генетичний код білка-шипа SARS-CoV-2, аденовірус руйнується організмом.
Це нова технологія, наскільки безпечна вакцина ChАdOx-1 компанії AstraZeneca?
Ця технологія здається новою, але основана на даних багаторічних досліджень. Вірусні векторні вакцини були розроблені та схвалені для профілактики лихоманки Ебола після багаторічних клінічних випробувань у людей з успішними результатами та відсутністю проблем з безпекою. Дослідницька група Оксфордського університету вже працювала над готовністю до пандемії, використовуючи цю технологію вакцин для боротьби нові захворювання. Як тільки генетична послідовність SARS-CoV-2 стала відомою, технологія була швидко адаптована для націлювання на новий вірус.
Дані клінічних випробувань були ретельно оцінені і вакцина визнана безпечною для використання. Дані клінічних випробувань були опубліковані в журналі The Lancet. Найпоширенішими побічними ефектами, які спостерігали реципієнти вакцини проти COVID-19, були біль у місці ін'єкції, втома, болі в м'язах, відчуття лихоманки та головний біль, які зникали протягом кількох днів. Опубліковані дані відстежували учасників протягом двох-шести місяців після вакцинації без жодних проблем з безпекою, а моніторинг безпеки всіх учасників випробувань триватиме протягом 12 місяців. MHRA також буде проводити незалежний моніторинг безпеки після випуску вакцини.
Наскільки ефективна вакцина ChАdOx-1 компанії AstraZeneca?
У початкових клінічних випробуваннях брали участь майже 11 700 осіб. Серед осіб, які отримали вакцину проти COVID-19, 88% були у віці від 18 до 55 років, 12% - старше 55 років. Випробування показало, що через 14 днів після другої дози вакцина була на 62% ефективною у запобіганні захворюванню людей на COVID-19. Важливо те, що ніхто з осіб, хто отримав вакцину, не захворів на важку хворобу COVID-19; вакцина запобігає найтяжчим випадкам COVID-19.
Зараз проведено подальші дослідження. Нещодавно Public Health Scotland опублікував результати, які показують, що через 28-35 днів після прийому першої дози цієї вакцини рівень госпіталізації знизився на 94%.
Аналіз даних останніх клінічних досліджень демонструє ефективність вакцини після першої дози - 76% (59,3% - 85,9%) з 22 по 90 день, рівень антитіл зберігається протягом цього періоду з мінімальним зниженням. Ефективність вакцини є значно вищою і становить 81,3% після двох доз вакцини, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.