Наукова школа сформована професійною співдружністю науково-педагогічних працівників під керівництвом засновника школи члена-кореспондента НАН України та НАМН України, заслуженого діяча науки та техніки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки д.мед.н, професора Сергієнка М. М.
Засновник школи:
СЕРГІЄНКО МИКОЛА МАРКОВИЧ – професор кафедри офтальмології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, член-кореспондент НАН України та НАМН України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки (1995), лауреат державної премії в галузі науки і техніки (1988), віце-президент Асоціації офтальмологів, які займаються хірургічною практикою, нагороджений орденом «Дружби народів» (1982), орденами «За заслуги» ІІІ–го (1998) і ІІ–го ступеня (2004). Професор Сергієнко М.М. – автор понад 600 наукових робіт, в т.ч. 5 монографії, 1 підручника, 50 науково-методичних видань, більше ніж 70 патентів та авторських свідоцтв, відомий вчений не тільки в Україні, а і за кордоном. Серед учнів професора Сергієнка М.М. 8 докторів та 42 кандидати медичних наук.
Професор Сергієнко М. М. є почесним членом товариства офтальмологів Польщі. Свою наукову і практичну діяльність Сергієнко М. М. присвятив проблемам оптичної системи ока, фізіологічної оптики, короткозорості, інтраокулярної корекції і мікрохірургії ока. Він значно розвинув масштаби імплантації інтраокулярних лінз, завдяки чому в середині 80-х років Україна стала однією з передових країн Європи в цій галузі. Запатентована модель інтраокулярної лінзи М. М. Сергієнка стала базовою для використання, налагоджено виробництво інтраокулярних лінз, кількість операцій з імплантацією лінзи сягнула 20 тисяч, що повністю забезпечило потребу населення країни і дало змогу вирішити проблему інвалідності внаслідок катаракти. У 1988 році створено за ініціативою член-кореспондент НАН України та НАМН України Сергієнка М. М. та функціонує КМКОЛ «Центр мікрохірургії ока», який під його керівництвом невдовзі став провідним офтальмологічним закладом в Україні, вийшовши, зокрема, на світовий рівень хірургії катаракти і вже на протязі більше ніж 25 років є безумовним лідером в Україні. Протягом 25 років КМКОЛ «Центр мікрохірургії ока» – клінічна база кафедри офтальмології НУОЗ України імені П. Л. Шупика. Наприкінці 90-х років, за ідеєю Сергієнка М. М. було створено перший у світі аберометр хвильового спектру, який зробив переворот у галузі корекції зору і на сьогодні залишається поза конкуренцією. Індекс Хірша (h-index) за Google Scholar – 6, за Scopus – 4. Спеціальність 14.01.18 – офтальмологія.
Місія школи: створення нових знань, теорії та практики в офтальмології, удосконалення діагностики та лікування ока.
Основні напрямки наукової школи: розробка нових методів хірургічного лікування катаракти з імплантацією штучного кришталика, розробка нової техніки вимірювання оптичних аберацій, розробка та впровадження приладу та способу визначення біомеханічних властивостей фіброзної капсули ока, діагностика та лікування патології органу зору у дітей, діагностика та лікування запальних захворювань передньої поверхні ока, розробка моделі українського факоемульсифікатора, діагностика та лікування вітреоретинальної патології, діагностика та лікування ускладнених форм глаукоми, діагностика та лікування діабетичної ретинопатії та вікової макулярної дегенерації, малоінвазивна офтальмохірургія, діагностика та лікування судинних захворювань органу зору, лазерні методики лікування очних захворювань, офтальмогенетика та онкоофтальмологія.
Наукова школа створена на основі понад 250 фундаментальних наукових праць – монографіях, підручниках, статтях, тезах тощо, опублікованих за час існування школи, у тому числі у міжнародних та наукометричних виданнях.
Колектив наукової школи складається з наступних представників:
3 професори, 6 доцентів, 3 доктори та 9 кандидатів медичних наук:
- Путієнко О.О.– завідувач кафедри офтальмології, д.мед.н., професор професор, h-index за Google Scholar – 7
- Могілевський С. Ю. – професор кафедри офтальмології, д.мед.н., професор, h-index за Google Scholar – 7.
- Панченко Ю.О – професор кафедри офтальмології, д.мед.н., доцент, h-index за Google Scholar – 5.
- Лаврик Н. С. – доцент кафедри офтальмології, к.мед.н., доцент, h-index за Google Scholar – 1.
- Туманова О. В. – доцент кафедри офтальмології, к.мед.н., доцент, h-index за Google Scholar – 1.
- Косуба С. І. – доцент кафедри офтальмології, к.мед.н., h-index за Google Scholar – 1.
- Завгородня Т.С. – доцент кафедри офтальмології, к.мед.н.
- Денисюк Л.І. – доцент кафедри офтальмології, к.мед.н.
- Лисенко М. Г. – доцент кафедри офтальмології, к.мед.н.
- Денисюк О. Ю. – асистент кафедри офтальмології, h-index за Google Scholar – 2.
- Сук С. А. – асистент кафедри офтальмології, к.мед.н.
- Мелліна В.Б. – асистент кафедри офтальмології, к.мед.н.
Основні досягнення та діяльність школи
Реалізації стратегії розвитку наукової школи професора Сергієнка М.М. проходить за основними напрямками: розробка нових методів хірургічного лікування катаракти з імплантацією штучного кришталика, розробка нової техніки вимірювання оптичних аберацій, розробка та впровадження приладу та способу визначення біомеханічних властивостей фіброзної капсули ока, діагностика та лікування патології органу зору у дітей, діагностика та лікування запальних захворювань передньої поверхні ока, розробка моделі українського факоемульсифікатора, діагностика та лікування вітреоретинальної патології, діагностика та лікування ускладнених форм глаукоми, діагностика та лікування діабетичної ретинопатії та вікової макулярної дегенерації, малоінвазивна офтальмохірургія, діагностика та лікування судинних захворювань органу зору, лазерні методики лікування очних захворювань, офтальмогенетика, реконструктивна офтальмопластика та онкоофтальмологія.
Участь у підготовці наукових та науково-педагогічних кадрів
За останні п’ять років на кафедрі офтальмології пройшли навчання понад 3500 лікарів і лікарів-інтернів зі спеціальності «Офтальмологія», «Дитяча офтальмологія», а також суміжних спеціальностей – «Загальна практика-сімейна медицина», «Медицина невідкладних станів», які ознайомилися з основними напрямками офтальмологічної допомоги хворим, принципами диференційної діагностики та методами лікування основних офтальмологічних захворювань.
Участь у науково-дослідній роботі:
- НДР «Клінічне та експериментальне обґрунтування діагностики, лікування та профілактики рефракційних, дистрофічних, травматичних та запальних захворювань органу зору» (№ Держреєстрацiї 0116U002821, термін виконання 2016-2020 роки).
Наукова школа співпрацює з вітчизняними партнерами:
1) Інститутом медицини праці НАН України.
2) Інститутом фізіології імені О. О. Богомольця НАН України.
3) Інститутом біомедичної техніки Національного технічного університету України «КПІ».
4) Інститутом проблем реєстрації інформації та Інститутом кібернетики НАН України.
Участь у підготовці нормативних документів
Оновлюється
Публікації наукової школи
Впродовж останніх п’яти років отримано 7 патентів, опубліковано 92 статей у фахових виданнях і 125 тез, створено 6 нормативних державних документа (уніфікованих клінічних протоколів надання невідкладної медичної допомоги при патології органа зору та клінічних настанов), видано 7 монографій, 4 довідника, 5 посібників, 4 методичні рекомендації, 3 розділу в підручниках, зроблено більше 150 наукових доповідей на зарубіжних та вітчизняних конгресах, конференціях, симпозіумах і семінарах, проведено 19 наукових шкіл та науково-практичних конференцій.
Міжнародна діяльність
Міжнародна діяльність: виходячи з потреб сьогодення, наукова школа тісно співпрацює з іноземними фахівцями: з Колумбійським університетом фірмою «Керавіжен» (США), кафедрою офтальмології Люблінської медичної академії (Польща), кафедрою офтальмології Лондонського королівського медичного університету, Лондонським королівським шпиталем (Moorfields Eye Hospital, Великобританія) та Королівським шпиталем Едварда VII (King Edward VII Hospital, Windsor, Велика Британія).