Google search

Повномасштабна війна значно підвищила потребу в системній підтримці психічного здоров’я населення. Попередні роки держава, й МОЗ зокрема, зосередили увагу на впровадженні послуг з охорони психічного здоровʼя на первинній ланці медичної допомоги, щоб максимально спростити і наблизити послуги до громадян.

Наразі триває наступний етап — створення мережі закладів спеціалізованої допомоги. Центри ментального здоров’я стануть доступними просторами психологічної та психіатричної  допомоги для всіх, хто її потребує, і працюватимуть над подоланням стигми щодо звернення по психосоціальну підтримку. 

Згідно з реалізацією Внутрішнього плану стійкості, який днями презентував Президент Володимир Зеленський, планується створити щонайменше 200 центрів ментального здоров’я на базі кластерних та багатопрофільних надкластерних лікарень по всій Україні. 

“Ми прагнемо створити мережу центрів ментального здоров’я, які стануть ключовою ланкою для людей, що потребують вузькоспеціалізованої допомоги. На базовому рівні нашої системи психологічної підтримки працюють сімейні лікарі, психологи у школах, бібліотеках та центрах життєстійкості. Проте бувають ситуації, коли необхідна допомога вузькопрофільних спеціалістів. Саме для цього ми розвиваємо центри ментального здоровʼя по всій Україні. Наразі працюють вже 23 з них. Вони є не лише точкою входу для надання допомоги, а й осередком комплексної підтримки. Адже центри ментального здоров’я — це не лише про лікування, але й про підтримку, доступність і комфорт для кожного, хто потребує допомоги.” Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.

25 жовтня 2024 року МОЗ України затвердило Типове положення про Центр ментального (психічного) здоров’я, що стане важливим кроком у розбудові системи психосоціальної підтримки громадян. Наказ МОЗ №1796 офіційно визначає стандарти, функції та вимоги до таких центрів, які мають забезпечити доступну та якісну психіатричну й психологічну допомогу на різних рівнях.  

Центри ментального здоров’я створюються в кластерних і надкластерних лікарнях спроможної мережі по всій країні. Також такий центр може бути клінічною базою профільних кафедр закладів вищої та післядипломної освіти. Їх облаштовують у модернізованих приміщеннях із сучасним обладнанням, а працівники проходять спеціальне навчання.

Наразі вже укладено 100 договорів та сформовано 119 мультидисциплінарних команд фахівців. Також фактично (інфраструктурно) створено 23 центри у 8 областях: 7 на Тернопільщині, 5 на Вінниччині, 4 на Львівщині, 3 на Полтавщині, по одному у Дніпропетровській, Житомирській, Рівненській та Сумській областях. Завдяки новому типовому положенню їх діяльність буде стандартизована, а кількість таких центрів суттєво зросте.  

З 1 січня 2025 року центри ментального здоров’я надаватимуть допомогу за новим пакетом Програми медичних гарантій. Це забезпечить доступність і фінансування послуг на рівні держави.  

Мета ініціативи — забезпечити громадян доступною, якісною та ефективною психосоціальною підтримкою в умовах війни.

Довідка: наказ є частиною реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні до 2030 року. Його впровадження здійснюється в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за підтримки міжнародних партнерів і громадських організацій.  

За матеріалами сайту https://moz.gov.ua

Оцініть матеріал

Актуальність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Корисність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Доступність матеріалу: 50% - 1 Голосів

Загальна оцінка матеріалу

Читайте також