Google search

6 грудня 2024 року виконується 111 років від дня народження видатного кардіохірурга, батька української біокібернетики, Миколи Амосова.

Сьогодні ім’я Амосова відомо у всьому світі – як світила хірургії, винахідника, людини з великої літери та, що важливо, українця. Бо хоча й народився не в Києві, саме тут мине більша частина його життя – сповнена слави, значних відкриттів та неймовірних мрій. Багато з них винахіднику вдалося втілити: хірургія, анестезіологія, письменництво, біокібернетика, соціологія – складно знайти галузь, в якій би не відзначився Амосов.

Микола Амосов став лікарем, який пройшов школу військово-польової хірургії у молодості, набув унікального досвіду, який потім удосконалював і робив відкриття.

З часом наукові дослідження Миколи Амосова, за його власними словами, сформувалися в такі напрямки:

- регулюючі системи організму – від хімії крові, через ендокринну й нервову

- системи до кори мозку;

- механізми розуму та штучний інтелект;

- психологія та моделі особистості;

- соціологія та моделі суспільства;

- глобальні проблеми людства.


Одним з найсуттєвіших доказів професійності Амосова є кількість наукових робіт, захищених під його керівництвом. А це аж 40 докторських і понад 150 кандидатських. Та й з-під пера самого Миколи Михайловича вийшло немало праць: щонайменше, 400, з них 19 – монографії. Вражає також кількість операцій: тільки на серці український лікар провів їх понад 6 000. 

Паралельно з хірургією, активно цікавився кібернетикою та мріяв про штучний інтелект. У вільний час писав книги: найпопулярніша, «Роздуми про здоров’я», вийшла неймовірним накладом у 7 000 000 екземплярів. У 2008 ім’я лікаря увіковічили у списку найвидатніших українців всіх часів. В цьому почесному рейтингу Амосов поступився першим місцем лише Ярославу Мудрому. Зараз справу лікаря продовжують учні, студенти та донька Катерина – теж кардіолог і член-кореспондент Національної академії наук.


Микола Амосов доклав максимальних зусиль, щоб кожен українець міг отримати якісні медичні послуги. І хай науковцю не вдалося повністю подолати смерть, завдяки його роботі вона суттєво послабила свою хватку. Той розвиток галузі, які ми спостерігаємо, став можливим саме завдяки таланту, зосередженості та альтруїзму Миколи Михайловича. Тож, шануймо його набуток та продовжуймо справу видатного українського хірурга. На щастя, для цього не потрібно бути медиком. 

Микола Амосов цікаві факти:

М. Амосов — автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій. Ряд монографій перевидано в США, Японії,Німеччині, Болгарії. У створеному ним інституті підготовлено 40 докторів і понад 150 кандидатів наук, багато хто з них очолює великі наукові центри.

Микола Михайлович широко відомий як письменник. Його повісті «Думки та серце», «Записки з майбутнього», «ППГ-2266», «Книга про щастя та нещастя» неодноразово видавалися у нас в країні та за кордоном.

У 2008 році він був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки «Великі українці».

У 1960-х, початку 1970-х Микола Михайлович, захворівши на туберкульоз, лікувався в Старокримському санаторії. Повністю вилікувавшись від недуги, організував у санаторії пульмонологічне хірургічне відділення. Неодноразово приїжджаючи до санаторію М. Амосов привозив з собою своїх учнів і навчав їх лікувати хворих на туберкульоз та сам неодноразово робив операції.

Оцініть матеріал

Актуальність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Корисність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Доступність матеріалу: 50% - 1 Голосів

Загальна оцінка матеріалу

Читайте також