Днями в Україні відбулася знакова подія для медичної спільноти та пацієнтів, які чекали на трансплантацію. Серед посмертних донорів був 13-річний хлопчик з Одещини, який, на жаль, помер через інсульт. Його родина, незважаючи на складний емоційний стан, прийняла важливе рішення – подарувати шанс на життя іншим, пожертвувавши органи сина для трансплантації.
Єдина державна інформаційна система (ЄДІСТ) швидко визначила пари «донор-реципієнт». Попри велику відстань між донорами та реципієнтами, завдяки злагодженій роботі Українського центру трансплант-координації (УЦТК), медичні команди отримали зразки крові для досліджень на гістосумісність та виконали трансплантації в різних регіонах країни.
На день Святого Миколая в Україні провели серію трансплантацій, які врятували життя багатьом пацієнтам. В Інституті серця нове серце отримав 7-річний Тихон, у якого через важке вірусне захворювання розвинулася дилятаційна кардіоміопатія.
Також команда фахівців цього закладу вперше провела трансплантацію легень 35-річній Маргариті, матері п’ятьох дітей, яка чекала на операцію понад чотири роки. Раніше в Україні виконали лише п’ять подібних трансплантацій, і ця стала першою з початку 2024 року.
Крім того, двоє дітей отримали нові нирки: 9-річний Олег – у Львівському КНП «Клінічний центр дитячої медицини», а 6-річний Дмитро – у Київському міському центрі нефрології та діалізу. У ніч перед святом Святого Миколая трансплантологи НДСЛ «Охматдит» провели операцію 17-річній Олені, яка майже півтора року чекала на донорську печінку. Через аутоімунний гепатит у дівчини розвинувся цироз, і тільки пересадка органу могла врятувати їй життя.
Трансплантолог Олег Годік у соцмережах поділився емоціями: «У кожного свої подарунки на день Святого Миколая. Понад 800 км шляху, 10 годин у дорозі, 16 годин операційного часу і результат – посмішка пацієнтки сьогодні».
Згода чотирьох родин на посмертне донорство дозволила провести трансплантації для ще 12 українців. Операції виконували також у Національному науковому центрі хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова, Київській міській клінічній лікарні №1 та Львівській багатопрофільній клінічній лікарні інтенсивних методів лікування.
Світла пам’ять донорам та глибока вдячність їхнім родинам за прийняте рішення.
Попри війну Україна робить значні кроки у розвитку трансплантації. Це спільне досягнення – лікарів, медичних установ, пацієнтів та держави.
Всі операції з трансплантації є безоплатними для пацієнтів та фінансуються державою в межах програми медичних гарантій. За даними Національної служби здоровʼя України для проведення операцій з трансплантації органів законтрактовано 40 медзакладів, а з трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин – 10.
За матеріалами публікації сайту МОЗ України