На цьому наголосив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко під час чергового засідання Ради безбар’єрності під головуванням віцепрем’єр-міністра Олексія Кулеби та за участі першої леді Олени Зеленської, яке було присвячено впровадженню політики безбар’єрності на рівні місцевих громад.
Флагманський проєкт, який реалізує Міністерство охорони здоров’я України в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, стосується розвитку системи реабілітаційної допомоги в Україні. Його мета у широкому розумінні полягає у тому, щоб допомогти людині усунути бар’єри для активного життя.
“Безбар’єрність перестала бути лише ініціативою окремих активістів чи організацій. Вона поступово інтегрується у державну політику, місцеві ініціативи та корпоративну культуру, стаючи частиною свідомості українського суспільства. Це не лише про доступність будівель чи транспорту, а про глибокі зміни, які забезпечують рівні можливості для кожного, повагу до людини та віру в те, що разом ми здатні побудувати країну без бар’єрів. Безбар’єрність є важливим елементом для всіх реабілітаційних просторів, мережу яких ми активно розвиваємо по всій країні. У 2025 році на фінансування системи реабілітації у сфері охорони здоров’я заплановано 5,8 млрд грн, що вдвічі більше порівняно, приміром, з 2021 роком. Цьогоріч НСЗУ вже виплатила медзакладам 4,9 млрд грн на надані людям реабілітаційні послуги. Сучасна, ефективна, доказова система реабілітації, що базується на кращих світових практиках, доступна в кожній громаді та безоплатна для пацієнта — внесок медичної сфери у відновлення людини.” Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
Міністр також додав, що у 2025 році амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів мають з’явитися у кожній громаді, де є лікувальний заклад. Це завдання на 2025 рік визначене Президентом України при представленні внутрішнього плану стійкості. Наразі проводиться мапування закладів охорони здоровʼя, які вже надають послуги амбулаторної реабілітації за контрактами з НСЗУ та які ще ні, щоб чітко визначити громади, з якими потрібно буде додатково попрацювати у 2025 році.
Ще одним пріоритетним напрямом у сфері реабілітації є подальший розвиток нормативної бази, реабілітаційних команд, мережі медзакладів. Зокрема, МОЗ й надалі працюватиме над розбудовою центрів досконалості для навчання мультидисциплінарних команд з інших закладів та впровадженням монопослуги, щоб кожен пацієнт за потреби мав можливість отримати необхідну допомогу від одного фахівця з реабілітації. Також у планах на 2025 рік — формування мережі протезних майстерень у 25 надкластерних лікарнях.
Міністерство охорони здоров’я продовжує працювати, аби сучасне безбар’єрне стаціонарне реабілітаційне відділення з’явилося на базі кожної кластерної та багатопрофільної надкластерної лікарні. Наразі вони вже функціонують у 70% таких медзакладів.
У 2024 році пропускна спроможність реабілітаційної системи складає понад 12 000 терапевтичних сеансів на день, що в чотири рази більше порівняно з 2022 роком. Це дозволяє надати необхідну допомогу мінімум 126 тисяч пацієнтів на рік.
Цьогоріч система налічує вже близько 11 000 фахівців з реабілітації. Це майже в 7 разів більше, ніж у 2022 році. Впродовж двох наступних років планується долучити до системи ще понад 9000 фахівців.
На 2025 рік відібрано пʼять пріоритетних інвестиційних проєктів на суму понад 1,1 млрд гривень для розбудови центрів реабілітації.
У рамках одного зі спільних проєктів МОЗ та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) заплановано 2,7 млрд гривень на реалізацію відновлення та реконструкції чотирьох інфраструктурних об’єктів для надання реабілітаційної допомоги.
Також у межах проєкту передбачено фінансування ремонту реабілітаційних відділень у розмірі 120 млн гривень та вже закуплено понад 3 000 одиниць медичного обладнання. До кінця цього року сучасне реабілітаційне обладнання буде передане 194 закладам охорони здоров’я по всій Україні.
Міністр охорони здоров’я України підкреслив, що МОЗ разом із партнерами продовжує працювати, аби Україна була країною, де кожен має можливість жити повноцінним життям, незалежно від фізичних, вікових, чи соціальних обмежень. Віктор Ляшко додав, що взаємодія органів державної влади та місцевого самоврядування для забезпечення українців доступними реабілітаційними послугами має бути чіткою та ефективною та закликав громади і керівників лікарень бути максимально активними в цьому процесі.