Google search

Часто під реабілітацією розуміють те, що до неї не має жодного стосунку. Метод, про який йдеться, здається настільки універсальним, що дехто намагається підсилити ним ефективність реабілітації чи навіть лікувати пацієнтів. Але мова не про якусь диво-технологію, а про натуропатію – альтернативний підхід, який обіцяє «природу в кожній краплі».

Натуропатія – форма альтернативної медицини. Так звані натуропати-практики використовують широкий спектр псевдонаукових методів, які називаються «природними», «неінвазивними» або «самозціленням». Наприклад, деякі натуропати рекомендують гомеопатію, практику, засновану на принципі «подібного лікування», який був широко дискредитований науковою спільнотою.

Натуропатична медицина спирається на широкий спектр природних методів «лікування» та засобів, включаючи фітотерапію, фізіотерапію, ароматерапію, гідротерапію, масажі та інші методи.

Проте наукові докази ефективності більшості натуропатичних методів залишаються вкрай обмеженими. Багато з цих підходів або не проходили клінічних випробувань, або ж їхні результати виявилися непереконливими. Зокрема, систематичний аналіз, опублікований у статті Science-Based Medicine, свідчить, що натуропатія іноді може полегшувати симптоми деяких захворювань, але переважно як додатковий метод до основного лікування. Крім того, деякі натуропатичні засоби можуть спричиняти побічні ефекти або негативно взаємодіяти з призначеними лікарем препаратами.

Науковці також наголошують, що позитивний ефект натуропатії, якщо він є, часто пов’язаний із плацебо-ефектом або загальним поліпшенням способу життя (здорове харчування, фізична активність, достатній сон, прогулянки на природі), а не з унікальними властивостями «натуральних» засобів.

Зазначимо, сьогодні натуропатія визнана окремою формою медицини в деяких країнах із власними освітніми та ліцензійними стандартами. У Сполучених Штатах є сім акредитованих натуропатичних медичних шкіл, і 23 штати та 3 округи, які ліцензують лікарів-натуропатів. Проте важливо розуміти, регулювання натуропатії значно відрізняється в різних регіонах, що призводить до неузгодженості в кваліфікації та практиці натуропатів. Ця відсутність стандартизації може поставити здоровʼя пацієнтів під загрозу.

Міністерство охорони здоров’я України активно розвиває систему доказової реабілітації, яка відповідає сучасним міжнародним стандартам. На жаль, ми часто стикаємося з випадками, коли доказова реабілітація підміняється натуропатичними методами, що не відповідає вимогам Програми медичних гарантій і не задовольняє потреби пацієнтів. Реабілітація має бути доказовою та включати фізичну терапію, ерготерапію, терапію мови та мовлення, психологічну допомогу та інші необхідні методи відновлення.

Враховуючи відсутність чітких доказів ефективності натуропатії, рекомендуємо не покладатися на цей метод як основний спосіб лікування. Цінуйте своє здоров’я. Обирайте лише активну, доказову та безоплатну реабілітацію та лікування від держави.

Якщо вам потрібна дієва та якісна реабілітація, яка ґрунтується на принципах доказовості, мультидисциплінарності та пацієнтоцентричності — зверніться до медзакладів, які мають відповідні контракти від НСЗУ.

Нагадаємо, якісна та дієва реабілітація повністю покривається НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.

 

Публікація за матеріалами сайту МОЗ України

Оцініть матеріал

Актуальність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Корисність матеріалу: 50% - 1 Голосів
Доступність матеріалу: 50% - 1 Голосів

Загальна оцінка матеріалу

Читайте також