Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила закон «Про систему охорони психічного здоров’я». Це важливий крок для подальшої розбудови людиноцентричної системи психосоціальної підтримки, яка стане ще ближчою, доступнішою та якіснішою.
Чому це необхідно?
Ментальне здоров’я є одним із найбільших викликів сьогодення у всьому світі. Поряд з інфляцією, бідністю, втратою засобів до існування. В Україні ситуація ускладнюється триваючою понад 10 років війною. Це непростий досвід, із яким ми всі вчимося жити. Йдеться не лише про фізичні втрати та руйнування, а і про невидимі травми, що суттєво впливають на якість життя людей та їх близьких.
Тривога, нервування, напруженість, порушення сну, пригнічений настрій, гостра реакція на стрес, порушення пам’яті. Хто з нас останнім часом не відчував цього? Напевно таких дуже мало. І з цим треба працювати. Відповіді на питання, як саме, та багато іншої корисної інформації, можна знайти на сайті Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?.
Що змінює закон?
- Насамперед чітко відкидає поширену помилкову думку, що питання ментального здоров’я стосуються виключно системи охорони здоров’я. Такий наратив не лише розвивав додаткову стигму, а й сприяв обмеженню доступності послуг.
- Створює підґрунтя для надання психологічної допомоги за єдиними чіткими стандартами, визначає відповідний перелік послуг та встановлює механізми міжсекторальної співпраці.
- Визнає саморегулівні організації (СРО), які вже багато років рухають цю сферу вперед.
- Приділяє суттєву увагу охороні психічного здоровʼя на робочому місці: роботодавцю надається право розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.
Закон враховує міжнародний досвід, включаючи напрацювання Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», започаткованої за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Що далі?
Попереду – розробка підзаконних актів, які деталізують положення закону, імплементація його положень та впровадження нових стандартів у системі охорони психічного здоров’я.
Ментальне здоров’я – це основа стійкості суспільства. Підтримуючи людей, створюємо міцний фундамент для відновлення країни після перемоги