У березні 2020 р. у Словаччині відбулися парламентські вибори. У них взяли участь 25 партій. Словаччина є однією з країн ЄС, які межують з Україною. Наші країни пов’язують глибокі економічні, політичні, культурні та інші зв’язки. Вивчення суспільно-політичних процесів у цій країні є досить актуальним і може сприяти глибшим взаєминам між нашими країнами.
В Україні впроваджується реформа охорони здоров’я. Тому вивчення досвіду словацьких партій і того, як вони розглядають питання розвитку сфери охорони здоров’я, може стати певним дороговказом, прикладом для політичних сил і громадських рухів в Україні.
У цьому матеріалі коротко охарактеризуємо пропозиції щодо охорони здоров’я, які містяться у програмах тих політичних об’єднань, які не увійшли до складу словацького парламенту – Народної ради.
Dobra volba зосереджує увагу на тому, що питання охорони здоров’я виключені з порядку денного загальної модернізації словацького суспільства. Партія буде сприяти модернізації або будівництву нових лікарень в кожному регіоні. Крім того, партія хоче запустити програму підтримки поліклінік і медичних центрів. Вона обіцяє підтримати створення державного центру амбулаторної медичної допомоги загальнодержавного масштабу шляхом поступового реформування поліклінік і державних амбулаторій. Представники партії зазначають, що важливо продовжувати будівництво університетських лікарень. Партія вважає, що охорона здоров’я у Словаччині потребує досвідчених і рішучих медичних працівників, які будуть достатньо мотивовані дбати про здоров’я та життя. Брак фінансування охорони здоров’я не можна вирішити, зосередившись на навчанні іноземних студентів. Звісно, вони забезпечують вищому навчальному закладу заробіток. Але вони не залишаться працювати в Словаччині. Пропонується запровадити посаду омбудсмена з питань прав пацієнтів. Він вирішуватиме питання, з якими часто стикаються пацієнти (наприклад, неправомірні платежі, доступність медичних послуг та страхових компаній тощо).
Slovenské Hnutiе Obrody запевняє, що буде проводити національно-орієнтовану та про-сімейну політику, наголошуючи на захисті сім’ї та життя від зачаття до природної смерті. Партія подбає про пенсіонерів: на першому етапі мінімальну пенсію буде збільшено одноразово на 100 євро. Будуть побудовані сучасні санітарні приміщення для пенсіонерів, які будуть доступні для всіх соціальних класів. Буде надаватися перевага економічно активним сім’ям. У програмі партії проголошується наступне: «Ми зробимо особливий акцент на розвитку здорового та життєздатного суспільства, основною опорою якого є традиційна сім’я, як спільнота чоловіка та жінки з дітьми. Ми відкидаємо кримінальну програму ЛГБТ та мультикультуралізм. Ми зупинимо приватизацію лікарень та клінік. Ми організуємо, щоб обов’язкові внески на охорону здоров’я йшли лише до державної медичної страхової компанії, яка забезпечує обов’язкове державне медичне страхування для всіх громадян. Приватні медичні страхові компанії забезпечуватимуть додаткове медичне страхування на основі добровільного додаткового страхування. Ми підвищимо якість медичного обслуговування, модернізуємо лікарні за допомогою якісної освіти та прозорого управління державними фінансами. Ми скасуємо доплату за ліки для пацієнтів із невиліковними захворюваннями. В рамках антикорупційних заходів ми домагатимемося розкриття всіх договорів, укладених між страховими компаніями та медичними працівниками, запровадження вищої кримінальної та матеріальної відповідальності членів статутних органів закладів охорони здоров’я та страхових компаній або запровадження управління в лікарнях за участю працівників. Ми домагатимемось, щоб основні процедури для дітей до 15 років були безкоштовними».
«Starostovia a nezávislí kandidáti» вважають, що найкращі ліки – профілактика. Словаччина буде «оздоровлена» якісною їжею та спортом. Партія обіцяє безкоштовно просувати ліки від тяжких хвороб для дітей та пенсіонерів. Партія нагадує, що Конституція Словацької Республіки закріплює право громадянина на безкоштовне медичне обслуговування.
Партія «99% – Občiansky Hlas» пропонує запозичувати медичні протоколи та процедури, наприклад, в Австрії і застосовувати їх на практиці. Партія пропонує створити каталог медичних послуг, типові договори й інші документи, які будуть відображати передову міжнародну практику.
Партія Християнсько-демократичний рух обіцяє підтримувати громадські проєкти (Здорові міста, Здорові школи, Компанії, що займаються зміцненням здоров’я, Лікарні, постачальники медичних послуг, Безпечні школи, Безпечні громади, Міста, привітні для старших, Здоровий регіон, Здорова громада…). Планується підтримка, збільшення доступності та впровадження системи надання домашньої паліативної допомоги. Інноваційне соціальне рішення – протягом місяця після виписки пацієнта з медичного закладу забезпечити його / її медичними виробами та дієтичною їжею, без необхідності відвідувати лікарів загальної практики та спеціалістів. Особливо це актуальне для маломобільних пацієнтів, які мають обмежені можливості самообслуговування. Також партія обіцяє надавати лікарські засоби для лікування онкологічних захворювань і дієтотерапію пацієнтам первинної ланки. Для цього будуть розроблені чіткі правила та система контролю. Партія запровадить мультидисціплінарний зв’язок між системами охорони здоров’я та соціального захисту шляхом прийняття закону про довгостроковий догляд. Особливо це актуально для людей з обмеженими можливостями, які потребують довготривалого лікування, людей із інвалідністю та людей похилого віку. Також буде збільшено кількість медичного персоналу у закладах соціальних служб. Звісно, буде підтримано надання паліативної допомоги тяжкохворим і їх сім’ям. Буде забезпечено фінансування безкоштовної нон-стоп лінії для людей похилого віку, за аналогом Дитячої лінії безпеки для дітей. Партія пропонує запровадити 1-разове безкоштовне гаряче харчування на день для людей похилого віку з низьким рівнем доходу. Підтримка людей похилого віку, які проживають вдома, відбуватиметься за допомогою соцілаьних працівників. Будуть створені соціальні служби, спрямовані на захист і підтримку психічного здоров’я людей похилого віку. Партія підтримає створення системи для термінового прийому людей похилого віку до соціальних служб, які з серйозних причин не можуть залишатися у своєму середовищі. Буде надано сприяння розвитку волонтерства, особливо по відношенню до людей похилого віку. При чому до участі у волонтерстві заохочуватимуться самі люди похилого віку, які можуть доглядати за іншими. Згодом доглядачі самі отримуватимуть безкоштовний догляд у старшому віці. Тривалість безкоштовного догляду буде дорівнювати часу, протягом якого волонтер здійснював догляд у минулому.
«Словацька ліга» підтримує безкоштовні основні медичні та соціальні послуги для громадянина Словаччини. Рух прагне захистити громадян від соціальної ізоляції та бідності, поважаючи право на соціальну та житлову допомогу.
Партія «Vlasť» декларує, що здоров’я громадян є надзвичайно гуманним інтересом і метою держави. Воно не повинно бути предметом прибутку.
В Словаччині діє 2 угорські партії. Одна з них – Magyar Közösségi Összefogás у своїй політичній програмі пропонує впровадження сучасних засобів безпеки та захисту будівель та обладнання, створення та реалізацію довгострокової стратегії щодо медичних працівників, розвиток спеціалізованої медичної допомоги (онкологія, кардіологія, гастроентерологія). Також партія підтримує вакцинацію та скринінгові програми у гінекологічній сфері.
Соціалісти пропонують збільшувати зарплати, податки та тим самим покращувати фінансування сфери охорони здоров’я. Бізнес із охорони здоров’я та соціального забезпечення має бути вигнаний. Партія обіцяє замінити систему медичних страхових компаній, які неефективні та висмоктують гроші з охорони здоров’я, на систему фінансування безпосередньо з державного бюджету. Адекватний податок на охорону здоров’я буде нижчим для людей з низьким та середнім рівнем доходу, аніж сьогоднішні внески. Буде зупинена приватизація медичних закладів. Елементи самоврядування в лікарнях будуть зміцнені. Мета: усунення впливу політичних партій на призначення директорів та заступників головних лікарів лікарень та керівників відділень. Адже ті прагнуть розкрадати ресурси, що надходять в охорону здоров’я, дякуючи контрактам за завищеними цінами або надаючи повністю фіктивні послуги. Партія обіцяє забезпечити пенсіонерам безкоштовний доступ до ліків.
Отже, аналіз передвиборчих програм словацьких партій, які брали участь у виборах у 2020 р. свідчить, що питання удосконалення системи охорони здоров’я та соціального захисту стоїть у Словаччині надзвичайно гостро. Багато партій пропонують різні інноваційні рішення щодо кращої організації допомоги. Зокрема, підтримується впровадження паліативної допомоги людям похилого віку та особам з тяжкими захворюваннями.
Олександр Вольф, голова БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги», провідний фахівець відділу з міжнародного співробітництва, асистент кафедри паліативної та хоспісної медицини НУОЗ імені П.Л.Шупика