Google search

Протягом багатьох років питання дитячої кардіоревматології є основним науковим напрямком колективу кафедри, що пов’язано багаторічним досвідом роботи кафедри,  яка є опорною та єдиною кафедрою в Україні, яка проводить цикли стажування/спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів дитячих кардіоревматологів. Завідувач  педіатрії  професор Марушко Тетяна Вікторівна є головним експертом МОЗ України у галузі дитячої кардіоревматології. До часу пандемії та військового часу на кафедрі проводилися щомісячні засідання наукової  школи дитячих кардіоревматологів, яку очолює професор, доктор медичних наук Марушко Тетяна Вікторівна. При переході на дистанційне навчання школи набули форму фахових семінарів.

Міжнародні та вітчизняні досягнення у галузі дитячої ревматології  з проведенням диференційованої терапії з використанням генно-інженерних біологічних препаратів спонукають до глибокого вивчення ефективності та безпечності такої терапії у наукових дослідженнях. 

На сьогодні на кафедрі проводиться  НДР за темою «Дисліпідемічні патерни в дитячому віці: особливості діагностики та прогнозування» (2022-2024 рр.)

Метою роботи є підвищення ефективності медичного супроводу дітей з дисліпідеміями шляхом створення алгоритму ранньої діагностики та моніторингу ефективності профілактичного комплексу для попередження ураження серцево-судинної системи.

Завдання наукових досліджень: 

1)  Визначити структуру дисліпідемічних патернів у дітей на сучасному етапі  

2)  Дослідити характер клініко-лабораторних та інструментальних змін при дисліпідеміях у дітей залежно від фенотипичного патерну  

3)  Встановити особливості ураження серцево-судинної системи у дітей  залежно від типу дисліпідемії

4)   Визначити можливість використання біомаркерів ураження  для ранньої діагностики дисліпідемій у дітей, прогнозування перебігу захворювання та моніторингу ефективності профілактично-лікувального комплексу 

5)   Провести інтеграцію клінічних, лабораторних та інструментальних показників з особливостями медичного супроводу дітей з дисліпідеміями

6)   Науково обґрунтувати та розробити алгоритм ранньої діагностики, прогнозування та профілактики прогресування ураження серцево-судинної системи у дітей з різними типами дисліпідемій

7)   Створити мобільний додаток для впровадження у медичну практику щодо визначення об’ємів та графіку спостереження

Очікуване науково-практичне значення. Розробка алгоритму ранньої діагностики дозволить на доклінічному етапі виявити пошкодження серцево-судинної системи, що  дасть можливість своєчасно призначити профілактично-лікувальні заходи при дисліпідеміях у дітей. Окреслення алгоритму застосування біохімічних маркерів та окремих показників інструментальних досліджень дозволить проводити моніторинг ефективності застосованої профілактики та лікування, прогнозувати перебіг патологічного стану у педіатричних пацієнтів. Розробка та впровадження мобільного додатку для лікарів первинної ланки, лікарів-педіатрів, лікарів-кардіологів дитячих, лікарів-кардіоревматологів дитячих з отриманими алгоритмами для ефективного менеджменту дитячого населення.

У 2020 р. завершено тему НДР (2018-2020 рр.) «Медико-соціальний супровід, клініко-лабораторна та інструментальна характеристика хворих на ювенільний ідіопатичний артрит при диференційованій терапії із застосуванням генно-інженерних біологічних препаратів»

Результати роботи дозволили оцінити фізичний розвиток дітей з ювенільним артритом та оцінити ефективність базисної терапії та з використанням імунобіологічних препаратів; встановити основні фактори, що впливають на стан кісткової тканини та запропонувати алгоритм диференційованої терапії. Для практичної охорони здоров’я запропоновано схеми відновлювальної терапії при різних формах ювенільного ревматоїдного артриту з включенням імунобіологічних препаратів. За матеріалами НДР доповнено навчально-методичні матеріали для інтернів та слухачів.

У 2017 р. була завершено тему НДР (2015-2017 рр.): «Оптимізація діагностики та удосконалення лікування ювенільних артритів». 

За результатами роботи оптимізовано ранню діагностику у дітей з ювенільними ревматоїдними артритами з використанням променевих методів, удосконалено підходи до диференціальної діагностики та розроблено підходи до раннього початок адекватної базисної терапії для попередження прогресування патологічного процесу в суглобах із розвитком інвалідності. 

В аспірантурі  на кафедрі навчаються 6 аспірантів. Два аспіранти готуються до апробації наукової роботи.  

Актуальну інформацію про навчально-наукові активності Кафедри дитячої кардіології та кардіохірургії та Української асоціації дитячої кардіології можна знайти на сайті: https://www.ukrainian-association-of-pediatric-cardiology.org та на сторінках у соціальній мережі Facebook: https://www.facebook.com/ukr.pediatric.cardio  https://www.facebook.com/cardio.nmapo

На кафедрі виконується ініціативно-пошукова науково-дослідницька робота - “Повторні хірургічні втручання у пацієнтів з вродженими вадами серця і магістральних судин”, № держреєстрації 0118U001158, термін виконання 2018-2022рр. Мета роботи: Підвищити ефективність діагностики та хірургічного лікування залишкової патології після хірургічної корекції вроджених вад серця та магістральних судин у пацієнтів різного віку шляхом удосконалення сучасних методів хірургічних та ендоваскулярних втручань для покращення якості життя пацієнтів. 

Найважливіші публікації:

  • Transesophageal Echocardiographic Predictor of Significant Right Ventricular Outflow Tract Obstruction After Tetralogy of Fallot Repair/ Borodinova, O.Mykychak, Y.Yemets, I./ Seminars in Thoracic and Cardiovascular Surgery202032(2)стр. 282–289
  • Valve-sparing surgery in adult patients with aortic valve disease/ Gurjeva, O.Varbanets, S.Pukas, A.Rudenko, N.Yemets, I./ Kardiologija v Belarusi202012(1)стр. 77–87
  • Surgical Management of Aorto-Ventricular Tunnel. A Multicenter Study/ Protopapas, E.M.Anderson, R.H.Backer, C.L., ...Veshti, A.Yemets, I./ Seminars in Thoracic and Cardiovascular Surgery202032(2)стр. 271–279
  • Comparison of bovine pericardium decellularization protocols for production of biomaterial for cardiac surgery/ Sokol, A.A.Grekov, D.A.Yemets, G.I., ...Romaniuk, O.M.Yemets, I.M. Biopolymers and Cell202036(5)стр. 392–403/
  • 20-years experience of Ross operation in Ukraine/ Klymyshin Yu.I Romaniuk, O.M., Serdenko B.B., Rudenko, N., Yemets, I.M./ Kardiologija v Belarusi20206
  • Biocompatibility analysis of the decellularized bovine pericardium. Sokol A.1,2, Grekov D.1,2, Yemets G.1, Galkin O.2, Shchotkina N.1,2, Yemets I. Cell and Organ Transplantology. 2020; 8(2):112-116.
  • The Efficiency of Decellularization of Bovine Pericardium by Different Concentrations of Sodium Dodecyl Sulfate. Anatoliy Sokol, Dmytro Grekov, Glib Yemets, Alexander Galkin, Nataliia Shchotkina, Arkadii Dovghaliuk, Nadiia Rudenko, Iliia Yemets. The international scientific journal Innovative Biosystems and Bioengineering. Vol 4, No 4 (2020) 

Навчання аспірантів:

На кафедрі проводиться навчання аспірантів за спеціальністю кардіологія під керівництвом д. мед. наук професора член-кореспондента НАМН України Руденко Надії Миколаївни, а також за спеціальністю хірургія серця та магістральних судин під керівництвом д. мед. н. професора Романюка Олександра Миколайовича та д. мед. н. професора Ємця Іллі Миколайовича. 

Організація проведення наукових та навчально-наукових заходів:

Кафедра дитячої кардіології та кардіохірургії сумісно з Українською асоціацією дитячої кардіології започаткувала регулярне проведення фахових шкіл дитячої кардіології. Це, зазвичай, монотематичні заходи, присвячені обговоренню різних аспектів певної кардіологічної патології. Під час школи розглядаються питання ембріології, анатомії, діагностики, в тому числі і пренатальної, медикаментозного лікування, можливості кардіохірургічного лікування, вибір оптимального терміну для операції, інтенсивна терапія та анестезіологічне забезпечення на всіх етапах ведення пацієнта з певним захворюванням, віддалені результати різних видів хірургічних втручань, якість життя пацієнтів. Таким чином фахові школи дитячої кардіології є цікавими і корисними для лікарів різних фахів, які дотичні до лікування дітей з вродженими вадами серця, патологією міокарда, аритміями. Формат проведення школи передбачає активну дискусію між учасниками, що сприяє пошуку оптимальних рішень для наших пацієнтів та формуванню злагоджених мультидисциплінарних команд. 

В 2020 році перша школа дитячої кардіології була присвячена лікуванню пацієнтів з найскладнішою групою вроджених вад серця - єдиним шлуночком серця. В 2021 році (23-25 листопада) друга фахова школа дитячої кардіології розкриє питання вродженої патології мітрального та тристулкового клапанів. В період пандемії Covid-19 школи проводяться онлайн, але після завершення карантину ми сподіваємось на теплі зустрічі на клінічній базі кафедри в Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії. В форматі офлайн під час школ також будуть проводитись майстер-класи з анатомії серця, ультразвукової діагностики, в тому числі пренатальної, ЕКГ та радіологічних методів візуалізації. 

Також під егідою Української академії педіатричних спеціальностей співробітники кафедри дитячої кардіології та кардіохірургії приймають участь у майстер-курсі присвяченому питанням дитячої кардіології PedSmart-Cardio. Це одноденний захід спрямований переважно на аудиторію педіатрів та сімейних лікарів. Як запідозрити проблему із серцем, які будуть корисні методи обстеження, коли скерувати в кардіохірургічний центр, як підготувати дитину до операції і як спостерігати за нею після хірургічного лікування, як відповідати на численні запитання батьків маленького пацієнта? Всі ці питання турбують лікарів первинної ланки, і кардіологи та кардіохірурги готові поділитися знаннями та досвідом.